Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Názory

Rodiče a děti hlasují nohama. Kde se vzala bariéra pro studenty, kteří chtějí na gymnázia?

ilustrační snímek foto: Martin Stolař, MAFRA

Názor
Hlasování nohama je dávno známý fenomén odhalující něco, co je zřejmé, ale moc se o tom nemluví. Kdysi hlasovali nohama ti, kdo se nenechali přesvědčit, že komunistický Východ je pro život atraktivnější než kapitalistický Západ, a tak tam emigrovali.
  5:00

Dnes „hlasují nohama“ deváťáci či jejich rodiče, kteří se nenechají přesvědčit, že průmyslovky či učiliště jsou pro životní šance atraktivnější než studium na školách typu gymnázií. Jistě, na argumentu, že Česko je průmyslová země, která potřebuje odborné pracovníky a řemeslníky, je hodně pravdy. Ale širší pravdu ukazují počty těch, kteří se teď z devátých tříd hlásí na všeobecné střední školy.

Boj o gymnázia: málo míst a stres, přichází nejsilnější ročník deváťáků. Krize čeká hlavně velká města

Převis mezi poptávkou a nabídkou je tu očividný, zvláště v Praze. Sděluje, že pro životní a profesní výhledy patnáctiletých je přitažlivější všeobecné střední vzdělání razící širší škálu možností. Proto se pro něj „hlasuje nohama“ strategií přihlášky na dvě školy.

Proto i nadějní studenti na té bariéře ztroskotají. A kde se vzala? Leckdo si vzpomene na ministry školství z ČSSD, kdy se nejvíce mluvilo o průmyslové zemi a jejích potřebách. Netušili tehdy, kolik za pár let dospěje dětí?

Témata: Česko, ČSSD, Praha

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!