31. prosince 2009 8:54 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Systémová chyba

Stráž hovoří s vězněm na základně Guantanámo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stráž hovoří s vězněm na základně Guantanámo. | foto: AFP

O Americe i jejích prezidentech si můžeme myslet leccos. Ale ať už je nám bližší Obama, nebo Bush, jeden rys americké vitality je stálý: stane-li se průšvih, Amerika ho reflektuje.

Stala se systémová chyba, říká Barack Obama o pokusu o útok na letecký spoj do Detroitu. Zkuste si malý test: kdy naposledy (respektive kdy vůbec) jste slyšeli českého politika, který by při vysvětlování průšvihu řekl "stala se systémová chyba"? Stala se snad systémová chyba na pražském magistrátu, když hlavní město vydalo 888 milionů na prodělečný projekt Opencard? Ani náhodou. Místo vyšetřování systémové chyby byli "odejiti" radní Reedová a Štěpánek.

Amerika pátrá po systémových chybách, což patří k motorům tamní demokracie. Ten motor samozřejmě neběží bez chybičky. Obama vidí systémovou chybu ve špatném nakládání s informacemi. V tom, že potřebné informace o atentátníkovi byly k dispozici, ale nesdílely je všechny nezbytné složky bezpečnostního aparátu.

Neslyšeli jsme to už někdy? Jistě, slyšeli, po 11. září 2001. Z médií i od kongresové vyšetřovací komise. Pokud se tedy jednou odhalená systémová chyba opakuje, je to signál čehosi závažného a Obama to otevřeně říká.

Pozorovatel se ale ptá i na to, o čem Obama pomlčel. Dva ze čtyř mužů jemenské Al Kajdy, organizátorů útoku, byli před dvěma lety propuštěni z Guantánama. To jen posiluje argument, že Guantánamo není problém ideologický, že i když tamním vězňům nelze právně prokázat zločiny, představují riziko. Bylo skutečně dobrým nápadem rozhodnutí věznici v Guantánamu co nejrychleji uzavřít? Neprojevila se tu Obamova systémová chyba?

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…