Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: V Brdech může návštěvníky zarazit nedostatek signálu

Názory

  10:42
O tom, že včera se po 90 letech armádní správy otevřely střední Brdy, se už psalo. Ta informace vypovídá o našem vztahu k vojenským prostorům (nemáme jich už od 50. let zbytečně moc?) i ke krajině (dokážeme uchovat jediné vnitrozemské hory i bez vojenské ostrahy?).

Letecký pohled na Brdy u Prahy. foto: MAFRA - Dan Materna

Ale vypovídá i o širších posunech. Dokládají to slova Karla Markvarta, šéfa rady značení Klubu českých turistů, pro ČTK.

Markvart vyzývá návštěvníky Brd k opatrnosti. Hlavně proto, že v bývalém vojenském újezdu dosud nebylo provedeno značení turistických cest (bude hotové až v roce 2017). Markvart ale uvádí i další důvod: „Nejhorší je, že jsou tam docela velká území, kde není signál mobilních operátorů.“ Zajímavé sdělení. Netýká se přírody, ale přeorganizovanosti našich životů a stále větší závislosti na informačních technologiích.

Zkusme se v duchu přenést o 24 let nazpět, do doby, kdy se rušil šumavský vojenský prostor Dobrá Voda. Ani tam nebyla hotová stoprocentní pyrotechnická očista. Ani tam nebylo turistické značení. Ani tam nebyl mobilní signál – tehdy u nás nebyl skoro nikde. A přece vládla čirá radost z nově otevřené krajiny a nikdo jí za oběť nepadl.

Lidem se otevřely Brdy. Pozor na rašeliniště a oblasti bez signálu

Můžeme to shrnout i takhle. Před 24 lety se ještě počítalo se schopností lidí pohybovat se a přežít v krajině bez turistických značek, mobilů a GPS. Ale o generaci později, kdy se místo papírových map běžně používá GPS v mobilu, to problém už je.

Ano, ve středních Brdech se dá snadno zabloudit. A našinec si dokáže představit nešťastníka, který nervózně hlásí do mobilu: „Mami, je tu sice signál GPS, ale nemůžu ho ztotožnit s mapou v mobilu.“ Jenže maminka ten zoufalý hlas neslyší. V onom lese totiž není mobilní signál, což také vysvětluje, proč nelze ztotožnit údaj GPS s digitální on-line mapou.

Co s tím? Zřejmě by nebylo od věci rozvíjet schopnosti žít i mimo virtuální svět. Abychom se nebáli chodit nejen do bývalých vojenských prostorů, ale i mimo značené cesty a dosah digitálních technologií vůbec. Dává to pocit svobody od chomoutu, do něhož sami strkáme hlavu.

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...