22. května 2010 10:10 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Vítkov naruby?

Skinheadi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skinheadi. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Když dva romští adolescenti v severočeské Krupce přizabili bílého školáka, na světě je heslo Vítkov naruby. Ten příměr se objevuje na webech považovaných za rasistické, ale necílí na samotné rasisty – ti v tom přece mají už jasno.

Cílí na lidi, kteří se sice rasistů s hovězími ksichty štítí, ale k myšlence, že tady skutečně jde o rasový střet, že v případech vzájemného napadení je to jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet, se hlásí.

Když romští mladíci bijí bílého školáka a přitom na něj řvou, že pozná to, co cikáni poznali v koncentrácích, je to podle paragrafů rasový útok. A rasový útok je přece i to, co se loni odehrálo ve Vítkově. Tak není to Vítkov naruby? To si může říkat leckterý státotvorný občan, aniž by měl pocit, že je rasista nebo si zadává se skinheady.

Tak si v tom udělejme jasno. Je to útok s rasovým podtextem, alespoň pokud pravidla platí pro každého. Ale je to útok jiné kategorie. Pachatelé z Vítkova se předem domluvili. Zápalnou láhev hodili do vytipovaného domku právě proto, že v něm bydlí Romové.

Byl to plánovaný pokus o rasovou vraždu. Pachatelé z Krupky se neřídili plánem, nechtěli upálit bílé jako takové, ale napadli bílého školáka, protože u něho očekávali peníze. Je to zbabělé a trestuhodné, ale není to pokus o rasovou vraždu jako ve Vítkově.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky