14. ledna 2017 11:35 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Z netvora státníkem. Trumpův tým začíná vyvracet naivní představy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 27Diskuse
Rex Tillerson - ministr zahraničních věcí USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rex Tillerson - ministr zahraničních věcí USA | foto: Reuters

Rychlou změnu mediálního obrazu ilustrují novinová líčení Napoleonova návratu z Elby do Paříže v březnu 1815: „Netvor unikl z Elby. Vlkodlak přistál u Cannes. Nestvůra dorazila do Grenoblu. Tyran je v Lyonu. Bonaparte se blíží. Napoleon bude zítra v našich branách. Jeho veličenstvo je v Paříži.“ Takto se měnily zprávy médií. Takto se mohl stát Napoleon z „nestvůry“ za pár týdnů „jeho veličenstvem“.

A člověk se neubrání pocitu, že cosi podobného zažíváme i teď s obrazem USA a jejich příští administrativy.

Jistě, není to paralela. Úspěchy Donalda Trumpa na poli nemovitostí či reality show nesnesou srovnání s úspěchy Napoleona na válečném poli. Jeho politická dráha – nepočítáme-li samotné vítězství ve volbě prezidenta – je ještě nepopsaný list. Ale cosi obecného tu najdeme. Donedávna byli Trump a jeho tým označováni za partu nekompetentních, bigotních a machistických solitérů, kteří chtějí izolovat Ameriku a sblížit se s Putinovým Ruskem. De facto za netvory, vlkodlaky či nestvůry. Teď, týden před nástupem do Bílého domu, už získávají vážnost. Z toho, co říkají příští klíčoví ministři při „grilování“ v Senátu, vyplývá docela slušná racionalita.

Třeba ministr zahraničí Rex Tillerson. Ještě v prosinci to byl „ropný boss, který si rozumí s Rusy“. Teď je z něj muž, který považuje anexi Krymu za porušení mezinárodního práva, Obamovu reakci za nedostatečně silnou (měl výrazněji podpořit ukrajinské síly) a protiruské sankce za mocný nástroj proti agresivní politice Moskvy. To může rozhodit nejen Putina, ale i politiky typu Miloše Zemana či Václava Klause, kteří proti sankcím vystupují systémově.

Nebo NATO. V červenci Trump prohlásil, že USA nebudou automaticky pomáhat každému členovi, který by byl napaden, ale jen těm, kteří alianci přispívají. Teď Tillerson tvrdí, že závazek společné obrany je „neporušitelný“. Byla to hra na zlého a hodného policajta? Těžko říci, ale přinesla výsledek: evropští členové se skutečně začali zamýšlet nad svým vztahem k NATO a Amerika svou loajalitu potvrdila.

Noviny se teď do Trumpa jistě nezamilují a nebudou o něm psát jako o „veličenstvu“. Ale ty z nich, které by ho nadále pasovaly do role nekompetentního netvora, by si jen posílily pověst umanutých magorů.

  • 27Diskuse


Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky


Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na Lidovky.cz