Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Zaorálek vyvažuje Havla

Názory

  13:18
Výraz vyvažování už dávno zdomácněl v politologii i v praktickém životě. Vyvažuje třeba ten, kdo do sněmovny volí levici, ale následně do Senátu pravici, aby zamezil drtivé či ústavní většině (bylo to očividné v době, kdy senátní volby probíhaly krátce po sněmovních). Jiné vyvažování předvádí v poslední době ČSSD. Její lídři vyvažují Václava Havla – jeho společenský a zahraničněpolitický odkaz – tím, že ke zmínce o Havlovi jedním dechem připojí nějaký levicový atribut.

MInistr zahraničí Lubomír Zaorálek. foto: MAFRA: Tomáš Krist

Důvod je zřejmý. V levicové intelektuální líhni uzrál čas na přehodnocení Havlova odkazu o zcela otevřeně se o tom mluví. Takže kdo to nechce jen papouškovat – například premiér Sobotka před svou cestou do Washingtonu, kde odhalí Havlovu bystu –, dává přednost vyvažování.

Bohuslav Sobotka v článku pro Foreign Policy vyvážil Havlovu úlohu rolí helsinského procesu, což je jen detail. Lubomír Zaorálek to bere zásadněji. Když včera zahajoval tradiční poradu velvyslanců v Černínském paláci, vyvážil Havlovu úlohu rolí Dienstbiera staršího. "Díky Václavu Havlovi a Jiřímu Dienstbierovi je důležitou součástí české zahraniční politiky její lidská dimenze," praví se v úřední zprávě. Ale tady si ministr Zaorálek tak trochu naběhl na vidle.

Kdo si pamatuje první polovinu 90. let, nemůže zapomenout na spor mezi Havlem a Dienstbierem právě ve věci lidské dimenze zahraniční politiky. Havel viděl lidskou dimenzi v podpoře těch na Balkáně (zejména Bosňanů), které považoval za oběť Miloševičovy agresivní politiky Bělehradu. Dienstbier měl lidské pochopení pro srbskou politiku a srbské zájmy. Měl pro ně pochopení až tak velké, že ho zavedlo blíže Václavu Klausovi než Václavu Havlovi.

Říkalo se tehdy, že je to první ostrý spor mezi bývalými disidenty v exekutivě (pravda, Dienstbier byl ministrem zahraničí jen necelé dva roky a Havel neměl exekutivní funkci, ale tak puntičkářsky se to v té době nebralo). Teď ministr Zaorálek de facto říká, že Havel a Dienstbier byli součástí téhož étosu. To jsou paradoxy, zní havlovské klišé pro takové situace.