• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Diskuze

Proč bychom měli říkat AI předstíraná či neumělá inteligence?

Internetová stránka Dictionary.com vyhlásila (anglickým) slovem roku sloveso „hallucinate“. Pro mluvčí češtiny si taková volba zasluhuje poněkud obšírnější komentář. Anglické „hallucinate“ totiž nelze překládat výrazem „halucinovat“, jehož primární význam v současné češtině je „mít halucinace, blouznit“, tedy sloveso, k němuž se váže jen podmět (“někdo halucinuje“), nikoliv však podmět a předmět (“něco halucinuje někoho“).
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ZP

Pokaždé, když otevřu Lidovky, mrknu, zda uvidím nový článek od pana Olivy. Paráda

1 0
možnosti
Foto

Půvabné a mnohdy velice edukativní hraní si se slovy :-)

1 0
možnosti
IP

I26v72a13n 41P20o33l32á29k

21. 12. 2023 14:37

Spojení umělá inteligence slině připomíná spojení umělé hmoty, z dob mého mládí. Dnes se to "umělé" již používá jen v pejorativních označeních - umělohmotný .... Obávám se, že "umělou" inteligenci čeká zcela stejný osud.

Zajímavější je, že v dobách mého pozdějšího mládí, kdy jsem se hodně zabýval počítači, se nejdříve hovořilo o "strojovém myšlení" a až později se přešlo k umělé inteligenci. Vidím to tak, že čeština považuje myšlení za něco vyššího a lidštějšího než pouhou "inteligenci".

0 0
možnosti
Foto

Inu, ono to především nebude inteligentní, minimálně proto, že TO AI je motivováno nikoliv touhou po porozumění věci, ale toliko ziskem co nejvyššího hodnocení za vyprodukovaný výstup. Což je podobně pomýlená motivace, jako když dítě chodí do školy nikoliv kvůli poznání světa, ale kvůli pěkným známkám. Z čehož pak snadno může vyplynout úplně blbej jedničkář :-)

2 0
možnosti
  • Vybrali jsme pro Vás