8. února 2018 1:21 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Divoká prasata se v Praze 14 vyskytují už jen vzácně

Výskyt divočáků se v Praze 14 za uplynulý rok podařilo výrazně snížit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výskyt divočáků se v Praze 14 za uplynulý rok podařilo výrazně snížit. | foto: ARCHIV MAFRA

PRAHA 14 Žijeme v městské části s největším podílem zelených ploch v metropoli, což je částečně dáno její okrajovou polohou. Na své si u nás přijdou jak ti, kterým vyhovují procházky spíše parkovou zelení – například po nedávno revitalizovaných březích Kyjského rybníka, tak ti, jenž preferují i trochu divočejší přírodu.

Lesní porost se vším, co s ním souvisí, návštěvníci najdou hlavně v okolí Rokytky a na Čihadlech, tedy na územích, která spadají do hornopočernické honitby, a žije na nich tudíž i velké množství zvířat. Vedle srnek, zajíců a několika druhů ptáků, včetně přísně chráněné a vzácné koroptve polní, se ve zdejší přírodě objevují i lišky, kuny či v neposlední řadě divoká prasata.

Právě na ně byla loni touto dobou namířena pozornost mnoha médií, kterou vyvolalo několik konfliktů mezi kanci a psy. Zástupci Prahy 14 i okolních městských částí, lesníci, myslivci, zástupci pražského magistrátu - ti všichni intenzivně řešili, jak počet divokých prasat v oblasti omezit. Nyní, po roce, je možné říci, že se situace výrazně zlepšila. Divoká prasata se v současnosti na území naší městské části vyskytují už jen vzácně. Tento fakt podle myslivců ovlivnila a ovlivňuje celá řada faktorů, včetně průběžného intenzivního odlovu a pročištění některých neprostupných křovin, kde se mohla zvěř nepovšimnuta ukrývat, případně jimi nemohli procházet lovci. Faktem je, že přemnožená černá zvěř je něco, co se řeší prakticky v celé Evropě. Osobně jsem moc rád, že se nám na Černém Mostě a v jeho okolí společnými silami podařilo situaci zlepšit. Věřím, že při průběžné regulaci a intenzivní spolupráci se všemi zainteresovanými stranami klidná zůstane.

Aby byly lesy v Praze 14 krásné, je péče o ně důležitá nejen v teplejších ročních obdobích, ale také v zimě. Například myslivci v tomto čase, kdy má zvěř nouzi o potravu, zajišťují její přikrmování, během svých cest po lese pak také čistí porosty od odpadků. Je opravdu – mírně řečeno – smutné, kolik plastů, papírů a harampádí jsou lidé schopní v přírodě beze studu odhodit. Na druhou stranu, abych nekončil negativně, vedle lhostejných a nepořádných návštěvníků v lese potkáte i mnoho těch, kterým na přírodě skutečně záleží. Nejen lesníky a myslivce, ale i profesionální či amatérské ochranáře nebo malé i dospělé turisty. Pomáhají rovněž některé školy a školky, které pro doplnění zvířecího „jídelníčku“ organizují sběr kaštanů a žaludů.

Děkuji všem, kdo se péči o naše lesy věnují, mají velký podíl na tom, že máme bohatou a krásnou přírodou takřka pod okny.

RADEK VONDRA, starosta Prahy 14, TOP 09

RADEK VONDRA, starosta Prahy 14, TOP 09

RADEK VONDRA, starosta Prahy 14, TOP 09

Najdete na Lidovky.cz