Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠŤASTNÝ: Přetahování o Havla. Budeme kádrovat, kdo vzpomínat může a kdo ne?

Návrh na titulní stranu POST 1990. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrh na titulní stranu POST 1990. | foto: Gabriela Fárová

PRAHA Opovržení nad adorováním Václava Havla se stalo nedílnou částí současného mediálního šílenství provázejícího jeho kulaté výročí. Kritici se pohoršují nad, podle nich, primitivním vzpomínáním na prvního porevolučního prezidenta.

A co jim vadí? Podle všeho jen ta skutečnost, že někdo opravdu třeba sentimentálně a se slzou v oku vzpomíná na člověka, který pro ně symbolizuje přerod společnosti žijící v komunismu ve svobodnou a demokratickou.

Ale co je na tom špatného? To budeme kádrovat, kdo vzpomínat může a kdo ne? V boji proti jeho zbožštění se kritici pohoršují, jak si ten či onen dovoluje o Havlovi psát či mluvit... a tím ho zbožšťují ještě více.

Tito kritici stojí s jakýmsi povýšeným úšklebkem v koutcích mezi dvěma tábory – jeho plačícími pohrobky s často opravdu nekritickým pohledem a táborem těch, pro které je Havel sprostý ožrala, zloděj, ten co dal milost vrahům a slovo pravdoláskař nadávkou.

Právě tito lidé “středu” si totiž myslí, že ho znali nejlépe, že jen oni ho “prokoukli” a sdělují nám revoluční a objevnou myšlenku, že Havel byl jen člověk s tím dobrým, ale i špatným.

Lidé prostě měli Havla rádi jaký byl. Tak jim ho nechte...

Monika MacDonagh Pajerová s Václavem Havlem při kampani před referendem o vstup...
Václav Havel měl k hudbě silný vztah, říká Ondřej Němec
Jiří Šťastný

Autor

Jiří Šťastnýjiri.stastny@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?