Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Příliš málo, příliš pozdě. Setkání Pavla s pozůstalými mohlo přijít už v prosinci

Policisté stále pokračují ve vyšetřování na Filozofické fakultě UK v Praze, kde ve čtvrtek po střelbě zemřelo nejméně 15 lidí. (22. prosince 2023) foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Názor
Prezident Petr Pavel se v červnu setká s pozůstalými střelby na filozofické fakultě. Hrad už rozeslal pozvánky. Akci podle informací serveru Lidovky.cz iniciovala matka jedné z obětí Lenka Šimůnková, která do veřejného prostoru vstoupila jako kritička policejního zásahu a „ohlušujícího ticha“, jež se následně rozhostilo.
  0:07

V první řadě je potřeba pochválit prezidenta. Takováto akce spadá – na rozdíl od jiných, kterých se účastní – plně do jeho portfolia. Střelba na filozofické fakultě byla potenciálně největší tragédií, ke které ve svobodné ČR došlo. Je tedy namístě, že soustrast přeživším vyjádří osobně hlava státu.

Prezident Pavel se setká s rodinami obětí střelby na fakultě po přání jedné z nich. Klíčové téma bude tabu

Akce však vyvolává i hořkost. Too little, too late, řekli by v Anglii – ta účast měla přijít dřív a jinou formou. Měla být iniciována z Hradu, nikoli ze strany pozůstalých.

A kdyby například hned v prosinci prezident vstoupil do „ohlušujícího ticha“ a sejmul z policie a ministra vnitra Víta Rakušana zdánlivou imunitu od jakékoli kritiky, nemuseli by se lidé jako Lenka Šimůnková hlásit o svá práva přes média.