Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PROCHÁZKOVÁ: Mobilizace strachem. I jistý výsledek si Putin pojišťuje znejišťováním voličů

Názory

  6:02
PRAHA - Sázkové kanceláře by na letošních prezidentských volbách v Rusku nejspíš prodělaly kalhoty. Výsledek je tak jasný a předvídatelný, že si ho tipne i méně zkušený pozorovatel východní politické scény. Přesto Vladimir Putin vyvinul v posledních dnech nebývalou aktivitu.

Ruský prezident Vladimir Putin při tiskové konferenci v Moskvě. foto: Reuters

Nebo ještě jinak, abychom ho neobviňovali z hrdelních zločinů – řekněme, že skvěle využil událostí, které otřásají současným světem, k tomu, aby mobilizoval spoluobčany a vysvětlil jim, že nedělní hlasování může rozhodnout o osudu Ruska i celé planety a že ruské volby mají tak říkajíc kosmický rozměr.

Nejhorší noční můrou, která rušila spaní Putinova týmu, totiž byla lenost voličů a jejich jistota, že ať budou dělat či říkat cokoliv, na věci to nic nezmění. V neděli 18. března tedy plánovali vzhledem k mrazivému počasí, které v zemi vládne, zůstat na divanech a sledovat nekonečné seriály. Zvednout je musel Putin něčím opravdu neobyčejným. Ekonomický vzestup se v posledních letech zastavil, životní úroveň klesá, takže je třeba Rusům naservírovat nový důvod, proč tím, kdo má stát v jejich čele, má být zase Vladimir Vladimirovič.

Nejlepším mobilizačním nástrojem se ukázal strach podepřený z jedné strany ruským patriotismem a z druhé touhou po odplatě. A tak ve svém každoročním poselství prezident vytáhl kartu ze všech stran ohroženého a obklíčeného Ruska, které ovšem vyvinulo takové zbraně, že další případné války dopadnou jako všechny předešlé. Z ruské státní televize zněly výhrůžky celému světu i historicky nepravdivá ujištění typu: „Nezapomeňte, Rusko nikdy žádnou válku neprohrálo.“

Vrcholem mobilizační kampaně se stal pokus o likvidaci vlastizrádce, exšpiona Skripala, žijícího – stále ještě – v Británii. Kreml dokázal z této lidské tragédie vyrobit drama, které má přesvědčit poslední váhající, že v neděli se ve volebních místnostech bude rozhodovat o bytí a nebytí Ruska. Protože, podle jedné z verzí šířené v ruských médiích, Skripala otrávila britská MI6 na pokyn Američanů, aby vše mohli hodit na chudáky Rusy, svrhnout Putina a obsadit zemi od Kaliningradu po Vladivostok. Jenže to se nestane. Vladimir Putin přece světu ukázal, pravda, zatím jen v komiksu, raketu na jaderný pohon a další vojenské vychytávky. Takže v neděli šup k urnám, volají na vyděšeného ruského voliče ze všech stran známí herci a sportovci, politici i sám kremelský pán. Protože v opačném případě by na řadu mohly přijít urny jiného tvaru i účelu.

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat