Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Protestuji, tedy jsem. Rozlišujme důsledně neonacisty a nekonformisty

Protivládní protest v Drážďanech. foto: Reuters

Zaútočí-li někde islamista, hned zazní apely, že pachatele nelze házet do jednoho pytle s islámem. Je to známo už notoricky. Ale jak je to s odporem proti covidovým restrikcím, s anticovidáři či antivaxery? To zatím vyznívá naopak. Bývají nálepkováni na popírače covidu, pravicové extremisty, ba neonacisty bez velkých ohledů na realitu.
  5:00

Drsný zážitek mělo o víkendu Sasko. Před dům saské ministryně zdravotnictví Petry Köppingové došel pochodňový průvod demonstrantů, což je jasná zastrašovací akce. Navíc porušující karanténní pravidla. Však také na místě zasáhla policie. V pořádku. Ale opravňuje to nálepkovat jakýkoliv covidový protest jako pravičácký, extremistický, ba neonacistický? V médiích – zejména v Německu, ale i u nás – se to běžně dělá.

Někdy to působí až nechtěně komicky. Třeba když u textu o řádících anticovidových extremistech je fotka důstojné dámy držící transparent „Svoboda, demokracie, ústava“. Že by typická neonacistka? Člověk si říká. Píší-li o neonacistech, ať to doloží fotkou neonacisty v akci. Ale dávají-li tam běžné fotky z protestů, ať nepíší explicitně o neonacistech.

Železná opona 2.0. Pandemie opět dělí Německo na poloviny

V novinách jsme včera psali, že ztráta zájmu o očkování je letitý trend, ba jistá móda. Západní společnost stále varuje občany před strachem, ale – zejména v jistých oborech a zemích – strach sama kultivuje. Strach ze změny klimatu, jaderné energie, geneticky upravených potravin… Přidá-li se k tomu strach z očkování, je to jen další kamínek do mozaiky. Proč by právě tento strach měl být extremistický, ba zločinný?

Málo se zdůrazňuje, že ne každý pochybovač o covidové politice je extremista zastrašující ministryni pochodňovým průvodem pod jejími okny. Nebo jaký je vliv běžné nekonformity, která jistou věkovou či sociální skupinu baví – třeba už proto, že na ni lze balit holky. Za mladých let autora těchto řádek nekonformisté nosili dlouhé vlasy a poslouchali Plastiky. Nemusíme považovat za konec světa, vymezují-li se ti dnešní proti karanténním restrikcím.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat