28. června 2013 16:17 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Alej Schulzů a Topolů

Filip Topol na snímku z roku 2004 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filip Topol na snímku z roku 2004 | foto: ČTK

PRAHA Ani vetešník nemůže se tvářit, že se ho nedotkl odchod Filipa Topola. A nemůže ho nevidět sub specie kulturní minulosti, totiž jeho předků. Každý z nás v sobě nese bolesti, naděje a úkoly předků. Natož když je jejich řada tak mohutná jako v případě Filipa Topola - ale rozhodně ne vyrovnaná a stejnotvárná, jak by se u stromořadí topolů mohlo čekat.

Na počátku stojí Ferdinand Schulz, spisovatel měšťanský, gründerský, mladočeský - i doslovně, neboť s bratry Grégry osobně spřízněný. Společenské sedánky u Schulzů mohly vypadat asi jako sedánky u Bornů v Neffových Sňatcích z rozumu. Klavír tam jistě nechyběl.

Syn Ferdinanda Schulze Ivan byl zasloužilým a spořádaným překladatelem. Zato jeho sestra Anežka, u té lze cítit prvky vzpoury. Ne v jejích libretech pro Zdeňka Fibicha; v nich je i ona konvenční vlastenkou doby. Zato v nekonvenčním vztahu k Fibichovi a v legendách kolem její předčasné smrti. Ivanův syn Karel, to už je muž vzpoury a hledání alternativního řádu. Vstupem do KSČ se vzbouřil proti měšťanským předkům. Vstupem do katolické církve se vzbouřil proti komunistickému novoměšťáctví. A svým románem Kámen a bolest se vzbouřil proti sebešmajchlování církevních měšťáků.

Sňatkem s dcerou Karla Schulze Jiřinou vstupuje do dynastie Josef Topol. A i on, muž křehký a milovník tradic, má v sobě tolik protestu: Prvotinou Půlnoční vítr, psanou v blankversu, jde proti diktátům sorely i avantgardy. Hrou Konec masopustu proti bolševické „modernizaci“ české vesnice. Propletencem vztahů kolem skupiny Šestatřicátníků proti společenským konvencím. A když hřálo pražské jaro - on šel zase „proti“: Jak mi jednou vyprávěl, proseděl rok 1968 v Památníku písemnictví při četbě Miloty Zdirada Poláka. Apak vše zpečetil podpisem Charty. A pak již Filip. Když bil do klavíru, bil se i se svými předky, i za ně. A za nás za všechny.

***

Každý z nás v sobě nese bolesti, naděje a úkoly předků. Natož když je jejich řada tak mohutná jako v případě Filipa Topola.

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz