Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Vidění Václava, vidění Reynka

Názory

  13:22
Čas svatováclavský, to jsem rok co rok psával o svatém Václavu a jeho tradici z přerůzných úhlů. Nějak se mi už nechce. Přesně před rokem popsal jsem ošklivé nové dění v článku Svatý Václave, vyžeň fašisty a bohužel k němu není co dodávat, jen že je to pořád horší.

Bohuslav Reynek: Slepý Tobiáš foto: GHMP

Letos prý se chystá v den svátku přímo u sochy na Václavském náměstí manifestace neonacistů. Je-li to opravdu tak – snad to slušní lidé nenechají bez odezvy.
Tak o něčem jiném, co se svátku svatého Václava týče. 28. září je také úmrtní den Bohuslava Reynka – básníka, katolíka, vlastence, kulturního tradicionalisty, v němž však nebylo nenávisti.

Pravda, i Reynkovo jméno bývá v posledních letech posouváno trochu jinam. Stává se z něj skvělý artikl neskrupulózních byznysmenů s uměním, přičemž Reynkův duchovní profil se zplošťuje do kýče o idylickém staříkovi s kočičkami a destičkami. I proto je skvělé, pokud z úplně jiné strany vzejde nová interpretace Reynkovy tvorby, která čtenáře trochu vytrhne ze stereotypů.

Vzešla od filozofa-fenomenologa Ladislava Benyovszkého, který v knize Cesty k neskrytosti zapojil Reynka do úvah o tom, jak se básnickému a filozofickému pohledu odkrývá svět jako „událost neskrytosti“. Hlavním materiálem Benyovszkého výkladů je dílo Friedricha Hölderlina, na něž ukázal již Martin Heidegger jako na výsostný příklad poezie, jež má filozofický obsah a již lze opravdu vážně „brát za slovo“.

Vtáhnout Reynka do tohoto sousedství vypadá na první pohled nepřípadně. A přece! Benyovszky ukazuje na jedné básni v próze ze sbírky Had na sněhu, že i Reynkovi je vlastní ona „hölderlinovská“ schopnost vidění oné neviditelné, pokojné jednoty věcí tohoto světa: „Hledíš ven a vidíš. Není to obvyklé dívání se (...). Padl na tebe paprsek ze záře Bytí na počátku a proměnil tě.“ Kéž také tak vidíme! Dejž to svatý Václav.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...