Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Radovan Krejčíř v síti záhad

Názory

  10:23
PRAHA - Vzkazy, které posílá obviněný podnikatel a údajný miliardář Radovan Krejčíř ze svého domova na Seychelách, představují opravdu silné kafe.

Radovan Krejčíř foto: ČTK

Prý půjčil před volbami v roce 2002 šedesát milionů do černých fondů ČSSD. Příjemcem peněz byla jedna z nejvýznamnějších postav stranické hierarchie, Stanislav Gross. Muž, jenž půjčku zprostředkoval, letos za záhadných okolností zmizel. A k tomu Krejčíř dodává bonus: útěk z jeho vily během domovní prohlídky mu umožnil státní zástupce Jaroslav Dolejší - muž, který má na starosti vyšetřování nejzávažnějších ekonomických kauz, včetně korupce politiků.

Nepřítel státu
Nechme zatím stranou, jestli jsou slova Krejčíře pravdivá. To prostě nevíme, i když v záplavě různých informací a spekulací o korupci politiků, které jsou veřejnosti servírovány, nezní jeho tvrzení až tak fantasmagoricky. Jenže není toho už trochu moc? Není tu příliš mnoho neznámých, na které už dávno měla odpovědět policie a státní zastupitelství?

Příběh údajného miliardáře se táhne už deset let, aniž bychom dostali od ochránců zákona jedinou odpověď na temná podezření, která Krejčíře provázejí. Je to mlžení zkorumpované policie a justice, spojené s politiky nebo jen neschopnost něco vyšetřit?

Dostupné informace o údajných zločinech a kontaktech podnikatele Krejčíře by stačily průměrnému spisovateli dobrodružných příběhů na několik knih. Na Krejčíře byla v posledních deseti letech podána třicítka trestních oznámení, byl obviněn z jedenácti trestných činů - většinou podvodů. Ale většina z nich byla vyšetřovatelem odložena. Proč, to policie odmítá vysvětlit. Krejčíř byl zmiňován v souvislosti s uplácením ve fotbalu, patří do propletence lidí, kteří vlastnili nebo vlastní vytunelovanou Setuzu a kteří se také pohybují ve skandálu kolem možných úplatků při privatizaci Unipetrolu. Jde třeba o Miroslava Provoda, Jaroslava Starku, Františka Mrázka, Tomáše Pitra nebo Jana Gottvalda.

Mimochodem všichni tito lidé jsou léta vyšetřováni kvůli podvodům či jiným zločinům - podobně jako Krejčíř s nulovým efektem. Na řadu z nich byly spáchány atentáty. A teď je Krejčíř obviňován z plánování vraždy a padělání peněz a představován jako šéf gangu - slovy paragrafů hlava zločinného spolčení. Jak mu to sakra může procházet? Mluví se o tom, že mu zůstala aspoň miliarda z vytunelované Setuzy, další miliardy z podvodů v Čepru.

Jenže je tu jeden fakt - oba podniky by nemohl obrat bez vědomí jejich majitelů -státu (Setuzu ovládá stát zprostředkovaně přes Konsolidační agenturu, Čepro vlastní stoprocentně). Takže jsou do obchodů s Krejčířem a jeho kontaktů zapleteni politici a policisté, a proto se pořádně nevyšetřuje? Na tyto mučivé otázky nedostáváme z justice odpověď. Nic, co by popsalo mechanismus podvodů a ukázalo na možné viníky. Nemluvě o jejich stíhání a třeba taky trestu.

Takže proč nevěřit Krejčířovi jeho vzkazy ze Seychel? Prostě rozmnožují spoustu nejasností a dohadů. Policie sice slíbila, že jeho slova prověří, ale pokud jí to půjde stejně špatně jako prověřování Krejčířových podvodů, vražd a atentátů v jeho okolí, stěží se něco dozvíme. Stěží se dočkáme rozuzlení, které by nějak pročistilo korupční prostředí, kterým je tato země svírána.

Ach, ty Seychely...
Případ Krejčíř přináší ještě jedno poselství, opakovanou neschopnost zabránit významným zločincům, aby zmizeli v zahraničí, a stejnou neschopnost dostat je zpět. Poslední neobratnost předvedl minulý týden ministr zahraničí Cyril Svoboda, který pohovořil o úmyslu dostat Seychelské ostrovy na černou listinu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. "Seychely by se tam měly dostat za vydávání občanství osobám unikajícím spravedlnosti," sdělil Svoboda.

Jenže Krejčíř je občanem Seychel už devět let, a občanství dostal v době, kdy nebyl za nic stíhán. Změť nedůvěryhodných obvinění, kterým Krejčíř čelí, by stěží přesvědčily tamní úředníky, že patří v Česku za mříže. Vždyť Česko nedokázalo roky dostat z Baham Viktora Koženého, v jehož případě je vcelku jasně prokázáno okrádání občanů, kteří jeho fondům svěřili peníze. Stejně tak Irsko odolává vydání dvou členů Berdychova gangu, podezřelého z únosů, vydírání a vražd.
Svoboda přece ví, že Seychely Krejčíře nevydají. A nebylo lepší za těchto okolností pustit Krejčíře před čtyřmi měsíci na Seychely? Jakékoliv jeho informace importované z ostrovů se dají popřít. Na rozdíl od těch, které by podnikatel mohl jako svědek sdělovat tuzemskému soudu.

Autoři: