Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rasisté pomocníci

Názory

  11:44
PRAHA - Skupina Romů ozbrojených noži napadla na konci května žáky jedné karlovarské základní školy a oloupila je. Vzhledem k tomu, že to nebyl první útok, rodiče se obávají a děti do školy provázejí. Policie pachatele žádného z brutálních útoků nevypátrala.
Situace využili extremisté z Národní strany a nabízejí, že budou nejen hlídat u školy do konce školního roku, ale i že budou cvičit děti v umění sebeobrany. To je pro mnohé rodiče i děti jistě lákavé, ale současně i nebezpečné, protože je pochopitelné, že při výcviku by extremisté chtěli děti získat pro své rasistické, xenofobní a homofobní učení.

 Policie říká, že na místě hlídkuje, a již měsíc „nebylo hlášeno protiprávní jednání“. Tím samozřejmě není řečeno, že se rodiče o děti nebojí a nebudou, alespoň někteří, aktivitu Národní strany vítat.

 Předseda Romského občanského sdružení v Karlových Varech Ladislav Bílý se zlobí, zpravodaji České tiskové kanceláře řekl: „Jen jim děláte reklamu. Nebudu se k tomu nijak vyjadřovat.“ Jenže právě to dělání reklamy, které provozuje Národní strana, by fungovalo bez médií lépe.

Když extremisté nabízeli, že budou střežit hřbitov v Terezíně, byli odmítnuti, protože ředitel Památníku Terezín si byl dobře vědom, s kým má tu čest. Budou rodiče, kteří jsou vyděšení a stresovaní, zkoumat, kdo jim a jejich dětem chce pomoci? Nebudou. Nechat je někde pár let nerušeně agitovat a „pracovat“, jistě by si vytvořili podhoubí.

 Pokud policie nedokáže občany přesvědčit o tom, že pracuje dobře, budou mít rasisté z Národní strany stále příležitost někoho oslovovat a „pomáhat“. Národní strana se chce legitimovat a takovéhle situace jí poskytují příležitost. Stačí trochu lhostejný přístup policie a Národní strana nabízí svou Národní gardu. Ta využívá situace a pochopitelných reakcí obětí násilí. Malým dětem se lehko vštěpují zvrácené stereotypy, že když je přepadl Rom, pak jsou všichni Romové zlí.

 Přitom by stačilo docela málo. Kdyby místní policie ukázala trochu víc snahy. Ve spolupráci se školou a rodiči by nepochybně řešení nalezla. Spoléhat v obdobných případech na rutinu znamená přivolávat „na pomoc“ experty z Národní strany.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!