6. března 2017 10:48 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Rekordman Masaryk. Míří do kin opravdu nejlepší polistopadový film?

Snímek Masaryk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Masaryk. | foto: Bioscop

PRAHA Dosud držel rekord v počtu obdržených Českých lvů Hořící keř Agnieszky Hollandové s jedenácti soškami. Snímek Julia Ševčíka jej o jednu trofej překonal, a je tedy nejúspěšnějším filmem v historii těchto cen. Je-li česká filmařská obec opravdu tak mohutně přesvědčena o jeho všestranných kvalitách, nemá smysl jí to vyvracet, i když názory kritiků tak jednoznačné rozhodně nejsou.

Dost nestandardní je nicméně způsob, jakým se Masaryk mezi loňské filmy vtěsnal. Týdenní předpremiérové uvádění na konci roku v pražské Lucerně byl účelový krok, který kromě všeho dalšího využil efektu „posledního viděného“, a snímek tak možná některé z akademiků oslnil okamžitým dojmem, který by třeba po pár měsících vybledl a umožnil férovější srovnání s jinými díly.

Julius Ševčík a Rudolf Biermann získali České lvy za nejlepší film.
Karel Roden a Aňa Geislerová.

Přesto je rozhodnutí ČFTA nutno respektovat. A není nejspíš ani potřeba v něm hledat přehnané spiklenecké propletence. Masaryk typově představuje snímek, na jakém by se většina českých filmařů jistě ráda podílela: drama s atraktivním a silným tématem, mezinárodním přesahem, prostorem pro uplatnění kvalitního řemesla. Jistě i kritici by se shodli na tom, že česká kinematografie takové filmy potřebuje. Škoda jen, že Masaryk velkou část oceněných složek obsahuje víc ve formě ambice než dovršeného díla.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz