18. dubna 2007 9:03 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Ropné vábení

Chávez i Lula bojují za své komoditi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chávez i Lula bojují za své komoditi. | foto: AFP

PRAHA Venezuelský vůdce Hugo Chávez postavil svou moc a vliv mimo jiné na ropě. Té má Venezuela na jedno, dvě století dopředu. Chávez ji tak velkoryse rozdává zemím, z nichž chce vytvořit antiimperialistický blok usilující o postupné zničení USA. Jeho sen s ním ale někteří jihoameričtí bratři nesdílejí.

Brazílie prezidenta Luly se slovy Cháveze s Amerikou paktuje. A to ještě ke všemu v rámci genocidního projektu, jak etanolovou dohodu mezi USA a Brazílií nazval Fidel Castro. Ten stejně jako venezuelský vůdce tvrdí, že etanol přivede planetu k hladomoru. Na koho a na co by tedy měl svět vsadit? Jednoznačně na Lulu a etanol. Nejde přitom jen o to, že etanol je na rozdíl od ropy obnovitelným zdrojem. Chávez se totiž chová, jako kdyby svět po něm neexistoval, místo motivace a investic slibuje pečené holuby do huby.
 
 Lulova Brazílie by měla ale být se svými etanolovými projekty uvážlivá. Tamní deštné pralesy jsou mimo jiné i největší zásobárnou kysličníku uhličitého, a to ve chvíli, kdy začnou třeba kvůli etanolovým polím mizet. Brazílie se může stát světovým ekologickým esem nebo také osudově přispět k devastaci Země. Je ale lepší něco dělat, než se jen koupat v ropě.