Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozumný hlas Bjorna Lomborga

Názory

  14:39
Ad LN 20. 11.: Natřeme žhnoucí města na bílo
Konečně někdo napsal to, co mi selský rozum říká už dávno. Ani nemusíme jezdit do Pekingu, Tokia nebo LA. Stačí si představit obyčejnou českou krajinu dnes a např. ještě před stopadesáti lety.
Dříve jen zelené plochy – les, pole, louka, vše přirozeně vlhké, přeměňující sloneční energii na zelenou hmotu, případně na odpařování vody a vlhkosti. Dnes - ohromný podíl povrchů, které mají po dešti co nejrychleji vyschnout – dálnice, silnice, ulice, fasády a střechy měst, továren, obchodních a skladovacích areálů, povrchy dopravních prostředků. To jsou miliony hektarů betonových, asfaltových a ocelových ploch. Jejich povrchová teplota je vlétě měřitelná v desítkách stupňů !  A ihned se předává „pryč“ do okolního vduchu. Už jste se někdy v létě spálili o „kastli“ svého plechového miláčka ? Takové povrchy ještě před 150lety neexistovaly !
A taky víme, že účinnost veškerých technických zařízení je stále ještě mizerná, a že jen malá část energie se spotřebuje účelně. Valná většina se uvolňuje jako „odpadní teplo“ unikajíci „pryč“ - topení, stroje, svítidla doma, osvětlení měst, domácí spotřebiče, auta  a ostatní doprava atd.  Ale to „pryč“ je naše životní prostředí.
To vše je z hlediska trvání života na Zemi naprostý výbuch spotřeby a uvolňování tepelné energie, který nemůže být bez následků na celkovou bilanci a rovnováhu. Dle mého názoru je vliv výše uvedených jevů v globálním měřítku zcela srovnatelný (nebo větší?) s vlivem skleníkových plynů. Doufám, že se tím nědo zabývá, jistě se to dá nějak propočítat.
Daly by se někde najít a zveřejnit výsledky takových výzkumů? Myslím, že kdyby všechny „vymoženosti civilizace“ měly mít i ty stovky milionů lidí v Indii, Číně, Africe atd., tak už Země nezvládne udržovat přiměřenou rovnováhu, nebude se nás ptát a poradí sama. Ale už bez nás…
Autor:

Mohlo by vás zajímat