5. listopadu 2015 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

SCHNEIDER: Servilita versus suverenita vůči USA

Americká Ústřední zpravodajská služba CIA (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká Ústřední zpravodajská služba CIA (ilustrační foto) | foto: ČTK

Oddělení informační bezpečnosti izraelské vojenské zpravodajské služby Aman vyzvalo vojáky k ostražitosti před pokusy americké CIA získat je ke spolupráci. Vojáci mají být bdělí a hlásit jakékoliv „neobvyklé události“. Jako ilustrace byla popsána zhruba tři roky stará událost, kdy si vojáci po ukončení základní vojenské služby vyjeli do USA, kde byli „americkými úředníky“ hodiny vyslýcháni a verbováni ke spolupráci.

Jak píše eretz.cz, ohledně načasování tohoto nanejvýš neobvyklého veřejného varování panuje domněnka, že „jde o reakci na aktuální incident, který Izrael nechce zveřejnit, ale chce Američanům dát najevo, že není ochoten jej tolerovat“.

Vzájemné zpravodajské působení mezi Izraelem a Spojenými státy je dlouhodobé, povýtce jednostranné. Izrael jako příjemce americké pomoci musí strpět dost neurvalé móresy amerických zpravodajců nejen vůči izraelské zpravodajské komunitě, ale i vůči politikům. Samozřejmě, Merkelová by mohla vyprávět, nic nového pod sluncem.

Horší je, že někteří příslušníci izraelských bezpečnostních složek nebo i politici jistým americkým kruhům nadbíhají, ve snaze vyfutrovat si kariéru přátelstvím tak velkým, že sahá až na oceán.

Musím přiznat, že v tomto okamžiku jsem pomyslel, jak se při čtení těchto slov asi tváří nejeden český zpravodajec. Tuším, že smutně a vědoucně.

Nezávislost a věrnost svému poslání zpravodajských služeb patří k podstatným znakům státní suverenity. Zpravodajci proto musí mít jasno, jaký je rozdíl mezi vládou povolenou spoluprací se zpravodajskými službami cizích států, a mezi „neformálními pracovními vztahy“, o něž se často cizí zpravodajci pokoušejí.

Varování izraelských zpravodajců svědčí o zostřování vztahů i mezi „přáteli“. Lze přitom celkem jednoznačně vyloučit, že by se CIA chovala takto asertivně pouze k Izraelcům. Nezní-li proto podobné varování třeba i u nás, je třeba se nad tím zamyslet.

Je ovšem možné, že české služby své příslušníky vedou k obezřetnosti i vůči „spolupracujícím službám“, ale činí tak potichu, protože nemají podobný aktuální problém, jako Izraelci. Je též pravděpodobné, že američtí zpravodajci nebudou u nás vyvíjet až takový tlak na získání zpravodajců či politiků k „neformální“ spolupráci, protože prostě nejsme až tak zajímaví.

Nicméně nabádání ke „kruhové ostražitosti“ by se mělo objevovat i ve výročních zprávách zpravodajských služeb, určených pro veřejnost, aby si odborníci na exponovaných místech dávali pozor na popsané jevy a vábení, které by mohlo přijít doslova z jakékoliv strany.

Neobjevuje-li se ono varování, může to vzbudit podezření, že američtí zpravodajci tu už mají zaverbováno. I když zase na druhou stranu by to znamenalo, že zaverbovali ne úplně ty nejchytřejší, protože ti opravdu „prefíkaní“ by tu výzvu k obezřetnosti jistě vydali.

To všechno svědčí o převažující atmosféře nejistoty nejen v naší zpravodajské komunitě, co se týče výměru loajality ke státu, vládě, vlasti. Určitá nejistota panuje asi i v tom, jaké jsou meze chování ke spřáteleným zpravodajským službám, kde jsou meze liaisonu na jedné straně a servility na straně druhé. Nově se vymezuje modus vivendi mezi zpravodajskými komunitami států.

Proto je třeba věnovat stavu zpravodajské komunity pečlivou pozornost, aby mohla plnit svou funkci. A ta spočívá převážně v nošení „špatných zpráv“, ale včas, přesných a správně adresovaných. A na to musí být v perfektní kondici, obzvláště v dnešní době, protože chovat se podle starých schemat by mohlo vést ke katastrofě.

Jan Schneider

Autor

Jan SchneiderČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz