Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

SHABU: Práskači? Ba ne. Policejní informátoři byli, jsou a budou

Slovensko

  11:12
PRAHA - Rozkrývání zločineckých organizací by se bez informací zevnitř tohoto prostředí neobešlo. A to především proto, že nikdo z dotčených nemá zájem skončit ve vězení, případně ještě hůře. Stačí si vzít příklad drogových gangů. Přijít na to, kde se „vaří“ a následně distribuuje pervitin, není zájem výrobců, prodejců ani nakupujících.
Policie ČR

Policie ČR foto: Reprofoto

Osvědčenou metodou je proto využívání informací od lidí, kteří se v podsvětí nějakým způsobem ocitli a mají dobrý důvod s policií spolupracovat. Existují tři základní motivy – pomsta, snaha pomoci veřejnému dobru a peníze.

Právě podle poslední varianty policisté nakupují informace. Nepředstavujme si ale „shopping“ v supermarketu. Musí se řídit závaznými postupy, sepisovat úřední záznamy a k placení využívat speciální finanční fondy. A neplatí to jen pro policii, ale i pro další bezpečnostní sbory jako vězeňskou službu a celníky.

Ne vždy se podaří získat od informátorů dostatek relevantních poznatků, aby se zločince podařilo pochytat. Přesto jde o metodu tradiční a často využívanou. Zajímavý může být pohled přes hranice do Německa. Tam mají informátoři na rozdíl od nás speciální postavení i v trestním řízení a dále pak nárok na policejní ochranu. Zejména v drogovém prostředí se totiž prozrazená spolupráce s policií rovná trestu smrti. V Česku se přitom čas od času stává, že si soud chce informátora předvolat jako svědka, aby o spolupráci s detektivy vypovídal...

Policie zadržela muže podezřelého z vazeb na teroristy, uvedl ministr Chovanec

A dovětek. V souvislosti se zhoršující se bezpečnostní situací v Evropě je jen otázkou času, kdy se začne hovořit o nutnosti zvýšit pravomoci a rozpočty bezpečnostních sborů. Ostatně myslíte si, že se za bezpečnost neplatí?

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...