Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sisyfos nemá patent na skepsi

Názory

  17:55
Ad LN 12. 10.: Stanislav Grof ignoruje přírodní vědy
Osměluji se připojit drobnou poznámku k "Úhlu pohledu" pana Čeňka Zlatníka: Všimněte si nenápadné věty v předposledním odstavci textu. Zde spočívá, domnívám se, nereflektovaná motivace členů Českého klubu skeptiků s mytologickým názvem Sisyfos: Vadí jim především humanitní větev lidského poznání a vědění, jež označují jako "jakousi "spiritualizaci" vědy, školství nebo zdravotnictví". Ta je podle nich nebezpečná, přestože řada lidí jí po letech vědeckého komunismu a obecně totalizačních tendencí ve vědě vítá jako spojenou nádobu svobody - svobody poznání i svobody jakožto základního lidského "atributu". Zmíněný klub stále představuje člověka a svět redukovaně karteziánsky na materiální rozměr a popírá jejich další dimenze.
Nečiní tak navíc skepticky a vědecky, jak proklamuje, nýbrž typicky aktivistickým způsobem. Členové tohoto klubu, zdá se, nechtějí rozlišovat mezi komerčním zneužitím spirituality a spiritualitou jako takovou. Podobné rozlišení například v současné lékařské (farmaceutické) sféře jim však nevadí.
Jako vyloženě nebezpečná se mi zdá činnost klubu namířená proti různým typům "alternativního" školství v České republice. Přitom většina rodičů je jistě spokojena, když se nyní konečně i ve "většinových" školách objeví díky dobrým ředitelům nebo jednotlivým dobrým učitelům prvky celostní humanitní výchovy dětí obohacující zkostnatělou indoktrinaci žáků zavalených množstvím speciálních populárně vědeckých dat. Nestudovali snad čeští skeptici žádný srovnávací výzkum schopností a dovedností žáků například v různých zemí Evropy ?
Myslím, že by měl při veřejné prezentaci činnosti Českého klubu skeptiků Sisyfos zaznít také hlas proti jeho redukčnímu pojetí vědy a že by jeho členové neměli být v novinářském prostředí - jak se často stává - bráni jako jediní reprezentanti "skeptického" vědeckého myšlení. Věda a obecně lidské vědění má více různých stejně platných podob. Zmíněný klub se však neustále snaží prosadit jako platnou jen jednu ryze materialistickou výseč vědy.
Autor:

Mohlo by vás zajímat