Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Krájení salámu. Boj proti Rusku chrání i naše děti, náklady jsou přijatelnou cenou za svobodu


Proti ruské agresi na Ukrajině se protestovalo v pondělí v jihoafrické Pretorii, kterou navštívil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov | foto: ČTK

Premium Názor
Konflikt na Ukrajině už trvá dost dlouho na to, abychom si všichni udělali jasno, jaký další postup pokládáme za nejlepší. Různí lidé docházejí k velmi různým závěrům. A je zcela v pořádku, že se zastánci různých názorů snaží o svém názoru přesvědčit i ostatní.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Často se v této debatě objevuje názor, že bychom měli zahájit tlak na Ukrajinu, aby jednala s Ruskem o příměří (s tímto pohledem přišla nedávno například petice nazvaná „Mír a spravedlnost“). Na stejném principu názorové svobody ovšem nabízím svůj názor i já: Úvahy o tom, že je třeba jednat s Ruskem o míru, jsou nepřijatelné, protože jsou pro nás velice nebezpečné.

Nejprve ke slovníku, který používáme. Ukrajina coby suverénní stát byla napadena a na části jejího území byla násilím zahájena okupace. Ukrajina se ihned začala bránit. Snaha české vlády, stejně jako mnoha jiných západních vlád, Ukrajinu v této obraně podpořit, je někdy kritiky označována jako podpora nebo volání po válce.

V této logice ten, kdo se postaví proti útočníkovi, volá po válce. To je stejně absurdní a hloupá volba slov, jako kdybychom snahu zahnat hlad označovali jako obžerství.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat