Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Slabiny Klausovy argumentace

Český prezident v květnu představil svoji knihu Modrá, nikoli zelená planeta, ve které polemizuje s názory, podle nichž je nejvyšší čas změnit kvůli oteplování chování lidstva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident v květnu představil svoji knihu Modrá, nikoli zelená planeta, ve které polemizuje s názory, podle nichž je nejvyšší čas změnit kvůli oteplování chování lidstva. | foto: Alžběta JungrováLidové noviny

Václav Klaus reagoval svým článkem Pan Drulák v zajetí neznalostí (LN 19. 11.) na můj předchozí článek Klaus a ekologové v zajetí rovnováhy (LN 10. 11.). Klaus považuje za chybnou argumentaci, v níž ukazuji, že ekologické a neoliberální myšlení sdílí týž základ v podobě schématu rovnováhy. Jeho výtka se opírá o dva argumenty: odlišení ekologů do environmentalistů a poukaz na myšlenkovou bohatost ekonomické vědy.

Oba argumenty se svou podstatou míjejí s mým článkem. Nicméně často se objevují ve veřejné diskusi, a proto stojí za to blíže ukázat, v čem jsou chybné.

Metoda pejorativních nálepek

Rozdíl mezi ekology a environmentalisty patří k osobitým příspěvkům Václava Klause do českých debat o důležitých společenských otázkách. Zatímco ekologie je v jeho pojetí pouze podivným oborem plným metodologických otazníků, environmentalismus představuje nebezpečnou ideologii upírající člověku jeho výsadní místo v přírodě. Tento rétoricky obratný tah umožňuje Klausovi na jedné straně odsoudit ty, kteří se pokoušejí politicky formulovat doporučení vzešlá z ekologického výzkumu, a na druhé straně se hlásit k ochraně přírody. Tentýž osvědčený postup použije, když odsoudí například „europeisty“ a „NGOisty“, a současně odmítne, že by se stavěl proti evropské integraci či občanské společnosti.

 V praxi to funguje tak, že Klaus si v rámci dané otázky vybere pár prvků, které se vejdou do jeho neoliberálního pohledu na svět, ty následně prohlásí za legitimní a zbytek označí nějakou pejorativní nálepkou. Je to rétoricky účinné a z hlediska Klause i logicky konzistentní. Bohužel se tím do debaty dostávají podivné novotvary, kterým rozumí pouze jejich autor.

 O pestrosti a bohatosti ekonomického myšlení nemůže být pochyb a jistě by nebylo správné ho redukovat na schéma rovnováhy. Nicméně jeho dominantní neoliberální proud, jímž jsem se ve svém textu zabýval, tento charakter má. V neoliberálním rámci potom platí, že každý ústupek od schématu rovnováhy sebou nese vysoké metodologické náklady, které se projevují v klesající určitosti, a tedy i užitečnosti jeho modelů.

 Pokud mají neoliberálové říci něco užitečného, rovnováhu potřebují. Ačkoliv přitom mohou nakládat s rovnováhou jako s fiktivním předpokladem, který podle Klause „není výpovědí o reálném světě“, politická a ekonomická rozhodnutí z tohoto předpokladu odvozená již reálná jsou.

 Pokud bych se chtěl inspirovat u Klause, mohl bych mluvit o užitečných ekonomech a škodlivých ekonomistech. Nemyslím však, že by bylo vhodné debatu dále zaplevelovat podobnými patvary.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
HVĚZDA MEZI WINDOWS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč