Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Slovenská dívčí válka. Skončí bitka dvou poslankyň u soudu?

Jana Bittó Cigániková a Romana Tabák. foto: Reprofoto

Názor
Fyzické střety zákonodárců bývají zpravidla doménou mimoevropských států a také mužů. Sousední Slovensko už několik dní se značným zaujetím sleduje, co se bude dít poté, co si doslova vjely do vlasů dvě jejich poslankyně. Popraly se nikoli na půdě Národní rady, ale v jednom bratislavském baru, jedna z nich skončila s nateklou tváří na pohotovosti.
  16:03

Aktérkami rvačky byly Jana Bittó Cigániková a Romana Tabák. Obě dámy jsou velmi známé i díky čilé aktivitě na sociálních sítích. Z ideologického hlediska je od sebe dělí několik světů. Ani se nechce věřit, že až donedávna byly součástí téže vládní koalice. A to je možná jedním z důvodů, proč obě dámy odložily zábrany.

Z pohledu konzervativců je liberálka Bittó Cigániková ztělesněním všeho zlého. Politička bývalé vládní strany Sloboda a solidarita se profiluje coby obhájkyně ženských práv, včetně umělých potratů. Rovněž bojuje za práva sexuálních menšin, což vyjádřila i tím, že jednou dorazila do parlamentu s přehozem v podobě duhové vlajky. V parlamentu vede zdravotní výbor, takže často čelí osočování, že údajně prosazuje zájmy farmaceutických firem. Je dlouhodobě kritická vůči ministru financí Igoru Matovičovi, který jí to vrací po svém a viní ji z neustálého lhaní. Dokonce prohlásil, že „Cigániková to má již napsáno ve jméně“, neboť slovo „cigánit“ je ve slovenštině archaickým výrazem pro slovo „lhát“.

Její sokyně, Romana Tabák, je bývalá tenistka, která se kdysi probojovala do semifinále juniorského Wimbledonu. Původně kandidovala za Matovičovo protikorupční hnutí. Z klubu ale byla vyloučena poté, co byla na jaře jednou ze dvou poslankyň, které svým hlasováním zabránily vydat bývalého premiéra Roberta Fica k vazebnímu stíhání v souvislosti s vyšetřováním korupce na Slovensku.

Tabák na sebe už předtím upozorňovala v komentáři na sociálních sítích. Loni v létě zveřejnila fotografii, jak se koupe ve Studeném potoku v Tatranském národním parku. Za to dostala pokutu 500 eur za přestupek spáchaný v chráněném území. Odmítla také zvednout ruku pro americko-slovenskou vojenskou dohodu. A v den, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, si dala na sociální sítě fotku s ruským velvyslancem na Slovensku. Tím se stala oblíbenkyní alternativních médií a častým hostem jejich diskusních pořadů. Jejich podporou si může být jistá i nyní.

Každá z dam má svou verzi, jak se to všechno semlelo a kdo koho napadl jako první. Teď si obě vzájemně vyhrožují trestním oznámením (Bittó Cigániková) nebo drogovým testem (Tabák). Slovenská dívčí rvačka tak bude mít pokračování. Nejenom bulvár se má na co těšit.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat