Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soumrak magnetické rezonance nehrozí

Názory

  13:47
Ad LN 12. 10.: Zaviní EU soumrak magnetické rezonance?

V článku z 12.10. se LN ptají, zda EU zaviní soumrak magnetické rezonance, neboť prý směrnice o elektromagnetických polích postavila tuto důležitou zobrazovací techniku "mimo zákon". Zmíněná směrnice však v této podobě nikdy v platnost nevstoupí a soumrak magnetické rezonance tudíž nehrozí.

EU investuje do rozvoje magnetické rezonance značné prostředky. Bylo by tedy absurdní, aby ji chtěla omezovat..  Takový úmysl neměla pochopitelně ani zmiňovaná směrnice, přijatá už v roce 2004, tedy před mým příchodem do Evropské komise. Ta měla vstoupit v platnost až v roce 2008. Limity, které směrnice stanovovala k ochraně zdraví a bezpečnosti pracovníků, byly určeny na základě tehdy dostupných vědeckých poznatků a doporučení mezinárodní autority ICNIRP. Předpokládalo se, že praxe magnetické rezonance nebude limity v ní stanovenými nijak omezena.

Letos v červnu nicméně nově zveřejněná britská výzkumná studie prokázala, že v některých situacích by tyti limity mohly provoz magnetické rezonance nežádoucím způsobem omezit.. Jakmile byla  britská studie zveřejněna, - téhož dne! - jsem na půdě Evropského parlamentu informoval, že navrhnu pozastavení vstupu směrnice v účinnost.. Připravil jsem návrh, aby bylo nabytí účinnosti směrnice odloženo do roku 2012 a aby byla přepracována tak, že nebude hrozit žádný negativní dopad na praxi magnetické rezonance. Odborná veřejnost, na kterou se článek odvolává, o tomto návrhu již byla obšírně informována.
Tomu, že se vědecké poznání vyvíjí, nelze zabránit. Lze však na nový vývoj reagovat rychle a zodpovědně. A jsem přesvědčen, že přesně to se v tomto případě podařilo.

Autor: