14. května 2010 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠTINDL: Ach ty česká sebeshlíživá vytočenosti

Projekt 'Vyměňte politiky' podpořil i zpěvák Dan Bárta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt 'Vyměňte politiky' podpořil i zpěvák Dan Bárta. | foto: Reprofoto

Kdekdo z mých takzvaných přátel na facebooku (vůbec dost zvláštní parta... při vší útě) mi poslední dobou sděluje, jaké že to zalíbení nalezl v iniciativě Vyměňte politiky. Ehm.

Problematiku jsem prostudoval. Přijde mi ten, zdá se, populární slogan jako další z řady výrazů v Česku do rozšířené a oblíbené marnivé vytočenosti nebo vytočené marnivosti nebo čeho... až jsem se z toho sám marnivě vytočil. Výzva "Vyměňte politiky" je dostatečně a pohodlně nekonkrétní na to, aby se dotkla vágní naštvanosti, kterou spousta lidí cítí, když si v televizi pustí zprávy – ne, že bych tomu nerozuměl.

Je v ní slyšet – uživatelsky opět velmi vstřícná – představa společnosti rozdělené na nás hodné dole a hanebné politiky, kteří se odkudsi vzali a ocitli nahoře. Jako diváci s nimi jsme nespokojeni a chtěli bychom proto v televizi koukat na někoho jiného – lhostejno koho, hlavně ať jsou jiní. Na podobném sentimentu staví svoji kampaň strana Věci veřejné, je přitom docela úspěšná – jeden si kvůli tomu hned připadá klidnější, to teda fakt.

Spoty k iniciativě Vyměňte politiky

Politika v tomhle pojetí je podobná šoubyznysu, nejde v ní o nějaký obsah, ale divácký zážitek (nezáleží na tom, co ti noví politici budou hlásat, hlavně, že budou noví). Iniciativa doporučuje volit nějakou malou stranu, pokud to udělá hodně lidí, ty velké to pak vyplaší. Asi vyplaší. Troufnu si ale pochybovat o tom, že parlament, ve kterém by místo poslanců, dejme tomu, ČSSD, seděli zástupci, dejme tomu, Suverenity Jany Bobošíkové, dal vzniknout nějaké nové a lepší politické kultuře. Asi bychom měli pocit, že se věci změnily, ale změna čistě pro změnu samu, bez představy co se má změnit a proč, je jenom takový fetiš, vzruch pro znuděnou a zlenivělou mysl.

Myslet si, že cokoliv je lepší než to, co momentálně v politice máme, je projev nedostatku představivosti. A jistého jakéhosi inverzního velikášství – mít tu nejhorší možnou politiku je úděl taky svým způsobem výjimečný úděl. Ve skutečnosti je ta česká politika špatná dost fádním a obyčejným způsobem a není taková proto, že by byla od zbytku společnosti odříznutá. Její stav je symptom něčeho širšího, stejně tak i představy, které vyjadřuje inciativa Vyměňte politiky, jsou symptom. Lék určitě ne.

ndlOndřej Štindl

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)