22. srpna 2008 8:17 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Studená válka

Ruská raketa Iskander | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská raketa Iskander | foto: wikipedia.org

Čím častěji se objevují formulace, že nemáme hovořit o novém kole studené války, tím je zřejmější, že právě začalo. Už nejde o ideologii, jde o staré známé národní zájmy, ale ten základní znak studené války je tu. Pamatujete si ho ještě?

Zatímco v Evropě na sebe míří útočné rakety (obranné systémy jsou zapovězeny), ale jinak panuje klid, o to intenzivněji se zbraně zkoušejí mimo Evropu, třeba na Blízkém východě.
Dovídáme se, že Amerika instaluje protiraketový radar v Izraeli - nejpozději v roce 2009, možná už letos.

Zároveň se dovídáme, že Sýrie chce nainstalovat ruské střely Iskender, které mají jakoukoliv protiraketovou obranu překonat. Náhoda? Asi těžko. V pondělí vyplula z Murmansku ruská válečná flotila. Letadlová loď Admirál Kuzněcov, raketový křižník Moskva, čtyři jaderné ponorky, tahle síla zítra dorazí do syrského přístavu Tartus, který se má změnit ve stálou podpůrnou základnu Ruska.

V Evropě se dohadovat, na Blízkém východě zkoušet zbraně. Není to snad znak studené války? Najdeme iks důvodů, proč ten výraz nepoužívat, ale stejně se používá. Že je to zase klasická situace „jeden za osmnáct, druhý za dvacet bez dvou“? Jak pro koho. Pro toho, kdo hází do jednoho pytle útočné rakety s protiraketovým štítem a gruzínský útok na vlastní separatisty s ruskou invazí do Gruzie, jistě ano.
Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.