Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Co přinese nová vláda?

Evropa

  8:09
Kabinet vzniklý z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se pomalu rýsuje. Experti z každé strany dávají dohromady návrh koaliční smlouvy. Vztah k Bruselu se s novou vládou nijak zásadně měnit nebude, přesto ale mezi stranami existují určité třecí plochy. Jak se s nimi vypořádají právě v koaliční smlouvě? Necháme se překvapit.

Volební urna - ilustrační foto foto: ČTK

Z volebního programu občanských demokratů, topáků a véčkařů, jak si říkají, ale vyplývá následující: Evropská unie určitě není nepřítel, "EU přinesla Evropě mír a prosperitu", jde o důležitý pilíř mezinárodního postavení České republiky. ODS je ale tradičně k sedmadvacítce zdrženlivější. V Evropském parlamentu se jejich europoslanci stali členy frakce konzervativců a reformistů a spolu s britskými konzervativci vystupovali proti Lisabonské smlouvě.

Program ODS v tomto směru není nijak "radikální", nicméně drobné šťouchnutí do EU si neodpustil – vadí jim zejména přílišné přesouvání pravomocí do Bruselu. "Máme výhrady k neblahým jevům, mezi něž patří federalistické tendence, velká míra regulace, snaha o daňovou harmonizaci či jednotná imigrační politika. Domníváme se, že všechny zmíněné jevy budou mít ve svém důsledku na občany negativní dopady. Proto požadujeme návrat ke kořenům," píše se v programu. Bude mít tedy nová vláda euroskeptické prvky a bude si notovat s nedávno vzniklým britským kabinetem konzervativce Davida Camerona, který láskou k Evropské unie také zrovna neoplývá? To je první z nezodpovězených otázek.

Druhým zajímavým tématem, ve kterém se zase vymykají Věci veřejné, je rozhodování v unii. Véčkaři totiž mají jako první bod svého programu týkajícího evropské politiky požadavek, aby bylo v důležitých otázkách týkajících se všech občanů EU možné rozhodovat prostřednictvím referenda. To je možná věc, které by se mohli v Bruselu začít děsit. Jestli tedy projde i do nové koaliční smlouvy. V referendu v Nizozemsku a Francii byla odmítnuta evropská ústava, předchůdce Lisabonské smlouvy. Jedinou zemí, která rozhodovala o Lisabonu v referendu pak bylo Irsko a tady také nejdříve tento dokument neprošel a až napodruhé byl schválen. Kdyby se Češi rozhodli, že důležité dokumenty EU budou schvalovat ve všelidovém hlasování, nedá se to sice odhadnout, ale dost smluv by takto určitě neprošlo.

Vzhledem k tomu, že nový premiér bude zemi zastupovat navenek na summitech v Bruselu a bude tam vyjadřovat "náš český" zahraničně politický postoj, je možná dobré i zmínit rozpor týkající se budoucího rozšiřování EU. Se vstupem nových zemí zejména ze západního Balkánu nemají všechny tři strany problém. Ten ale nastává v případě Turecka. Podle ODS "jako dlouhodobě spolehlivý člen NATO a největší muslimský partner západních států nesmí být odstaveno na periferii". Jeho vstup proto spolu s "topáky" samozřejmě po splnění nezbytných kritérií podporují. "Véčkaři" jsou naopak proti. "Nepodporujeme vstup Turecka do EU a jsme proti jejímu rozšiřování mimo území Evropy," stojí jasně v jejich programu.

A ještě malý dodatek na závěr. Kromě výše zmíněných témat vyplyne z koaliční smlouvy ještě jedna zajímavá věc – vzhledem k tomu, že se mluví o různých slučováních ministerstev. Bude vůbec v Česku existovat ministr (jak je tomu nyní) či vicepremiér (jak to bylo dříve) pro evropské záležitosti? Nebo bude tato funkce podřazena pod úřad vlády, jak se o tom již několikrát uvažovalo?

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...