Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Další skandál maďarského předsednictví

Evropa

  12:25
Občas to někdo zmíní. V Srbsku, Albánii či v Maďarsku. Nostalgie po starých časech. Vzpomínka na doby, kdy existovalo Velké Srbsko, Velká Albánie či Velké Maďarsko. A touha po tom, aby tomu tak třeba ještě někdy v budoucnosti bylo.

Koberec k maďarskému předsednictví EU. foto: ČTK/AP

Jenže rozmachování se na úkor jiných zemí je již minulostí. I proto vyvolala pobouření výzdoba, kterou si připravilo maďarské předsednictví v paláci Justus Lipsius, kde budou probíhat bruselské summity Evropské unie. Jako by nestačily problémy s novým mediálním zákonem, který v zemi zavedli...

O co jde? Palác byl vyzdoben kobercem, který mimo jiné připomíná rozsah historického Uherska v roce 1848. Budapešť ale odmítá, že by šlo o nostalgii po bývalém impériu. "Je to jen mapa Habsburské říše a střední a východní Evropy," prohlásil podle serveru EUbusiness mluvčí stálého zastoupení Maďarska při EU. Jen pro vysvětlení - dnešní Maďarsko je pouze částí historického Uherska. Podle Trianonské smlouvy z roku 1920 byla velká část tzv. Maďarského království připojena k sousedním státům, většinou nově vzniklým – část k Československu, východní Sedmihradsko k Rumunsku, jižní část k tehdejšímu Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (pozdější Jugoslávii) a západní Burgenland k Rakousku.

Koberec o rozměrech 202 čtverečních metrů je složen z 23 částí. Kromě maďarské historie připomíná i významné osobnosti nynější předsednické země – skladatele a klavíristu Ference Liszta, malíře a sochaře Victora Vasarelyho či Erna Rubika, tvůrce slavné Rubikovy kostky. "Koberec je taková časová osa složená z kulturních, historických a vědeckých symbolů a obrázků Maďarska. Jsou tam králové, starověké předměty, výňatky z encyklopedií a mapa regionu z roku 1848, tedy z revoluční doby v Evropě," vysvětloval dále mluvčí maďarského zastoupení. Jenže europoslancům některých zemí bývalého Uherska se nápad s mapou dost nelíbí. Podle Rakušanky Ulrike Lunacekové je mapa znázorněním "záměru premiéra Viktora Orbána přenést se přes Trianonskou smlouvu", tedy zase se tak trochu v Evropě roztáhnout. A s tím souvisí i jeden z novějších maďarských nápadů, a sice dávat občanství i tisícům Maďarů žijících mimo hranice země, většinou v sousedních státech. "Jde o velmi zpátečnický pohled pana Orbána. A zároveň o totální dezinterpretaci nynějších unijních výzev," prohlásila Lunaceková.

Rok 2010 v obrazech

Portál EUObserver v této souvislosti připomíná, že kontroverzi již vyvolala i výzdoba česká. Všichni si určitě vzpomínáte na Entropu Davida Černého, která velmi svérázným způsobem znázorňovala jednotlivé státy Evropské unie. Bulhaři se tehdy tak naštvali, že jsou zobrazeni jako turecký záchod, že musela být tato část plastiky zakryta. Všechny ostatní země to ale braly víceméně s humorem. A jak nyní zdůraznila Lunaceková: "Češi byli aspoň vtipní. To Orbánův kabinet není." Musím naprosto souhlasit...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.