Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Jak to Cameron Bruselu nandá a Češi budou mlčet

Evropa

  4:22
Když před více než měsícem vyhrál britské volby a vlastně i dlouho předtím, když průzkumy naznačovaly vítězství konzervativců, bylo jasné jedno – vztah Británie k Evropské unii se s nástupem Davida Camerona do funkce premiéra změní. Žádné další předávání moci do Bruselu - to byl jeden z hlavních bodů konzervativního programu.

David Cameron

Nyní chce Cameron ukázat, že si za tímto programem opravdu stojí. Příští týden v Bruselu to bude jeho první summit EU a v souvislosti s tím se očekává i jeho první boj s ostatními evropskými vůdci. Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy si holt budou muset zvyknout na to, že proti nim stojí už někdo jiný než Gordon Brown.

Britové totiž rezolutně nesouhlasí s nejnovějšími opatřeními, které navrhla Evropská komise a které se týkají národních rozpočtů jednotlivých zemí. Ty by napříště měly být zasílány do Bruselu k posouzení ještě předtím, než je schválí sněmovny členských států.

Důvod? Zabránit opakování současné krize, kdy řada zemí sedmadvacítky hospodaří s nadměrnými dluhy. Případ Řecka snad ani netřeba zmiňovat. Jenže to je přesně to, co Britům vadí - Proč by o něčem měl rozhodovat Brusel dříve než naši poslanci? Vždyť my žádné velké problémy nemáme a nejsme ani v eurozóně!


Již minulý týden britský ministr zahraničí William Hague rezolutně odmítl, že by britští zákonodárci přišli o svou pravomoc vidět rozpočet jako první – což je jejich základním právem v rámci parlamentní demokracie v zemi. Stejný názor zastává i jeho konzervativní kolega a náměstek ministra financí Mark Hoban. "První musí rozpočet vidět poslanci, to je bez debat. Poté, co ho ministr financí představí v parlamentu, bude samozřejmě již veřejně přístupný všem," prohlásil Hoban v rozhovoru pro britský deník The Daily Telegraph.

Expertní skupinu, která má na starosti změnu rozpočtových pravidel EU, vede sám prezident EU Herman van Rompuy. Ten už prý naznačil, že "bere v potaz specifické britské výhrady", jak se ale bude pokoušet Londýn uchlácholit, už neprozradil. Témata, které se řeší na summitech, jsou vždy víceméně předjednaná, proto už se v těchto dnech potají někde možná rýsuje dohoda s Brity. Může se ale stát, že David Cameron s žádným z návrhů nebude spokojený a v jednacích sálech paláce Justus Lipsius tak může být pěkné horko.

Zatímco Británie tedy bude vystupovat v Bruselu zostra, česká reprezentace bude nejspíš muset být zase zdrženlivá. Proč? Lídrovi ODS Petru Nečasovi, pravděpodobnému příštímu premiérovi, se totiž již v pondělí nelíbilo, že současný ministr financí úřednické vlády Eduard Janota nová opatření týkající se rozpočtů na jednání v Lucemburku odkýval. To sice neznamená, že schválil, ale prostě s nimi souhlasil. Podle Nečase k tomu ale neměl žádný politický mandát. Stejně tak ke zdrženlivosti Nečas vyzval i samotného premiéra Jana Fischera, který bude Českou republiku 17. června na summitu reprezentovat. Jak to bude v praxi vypadat? Zatímco ostatní unijní lídři budou mluvit, my budeme radši jen mlčet?