Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
5. listopadu 2012 18:52 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠUPOVÁ: Kolik jsme ochotni zaplatit za kulturu?

Divadlo- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divadlo- ilustrační | foto: Shutterstock

Asi tak před dvěma lety jsem si definitivně řekla, že musím udělat něco s tím, jak vůbec kulturně nežiju. V práci do večera či do noci, v divadle jsem nebyla ani nepamatuju, takový byl tehdejší stav.

Díky jedné mé kamarádce, která nyní funguje jako jakýsi kulturní referent, se ale vše změnilo. Vždycky totiž vše zorganizuje, nakoupí několik lístků na určité představení, pošle nám email, my se přihlásíme, kdo se dřív ozve, má lístek (někdy je o ně rvačka) a do divadla tak chodím skoro každý měsíc a užívám si to.

S kulturou souvisí i jeden z posledních průzkumů provedených v Evropské unii. Lidem byl pokládán dotaz, kolik peněz utrácejí za jakékoli kulturní vyžití. A ukázalo se, že nejvíce času i peněz kultuře věnují obyvatelé skandidávských států. První na pomyslném žebříčku jsou konkrétně Dánové, kteří utratí za knihy, filmy a další kulturní záležitosti 5,5 procenta svých celkových výdajů. A také chodí do kina mnohem častěji než jakýkoli jiný národ v Evropské unii.

Pokud ale jde o útratu za kulturu, nejsou na tom špatně ani Češi, jsou totiž hned na třetím místě právě za Dány a Finy (utratíme asi pět procent celkových výdajů, zatímco unijní průměr se pohybuje někde kolem čtyř procent). A kdo podle průzkumu kulturně nežije téměř vůbec? Obyvatelé Lucemburska, Bulharska, Řecka či Malty. Když to vezmeme například jen přes kino, tak je pro mě dost velkým překvapením, že se Češi vyskytují v tomto žebříčku tak vysoko. Zaprvé pokaždé, když jdu do nějakého multiplexu, v sále je tak maximálně deset lidí (naposledy na Ve stínu a to bylo jen pár dní po premiéře).

A zadruhé vzhledem k ceně vstupenek, která je u nás vysoká a srovnatelná se západem. Udělala jsem si takový malý průzkum kinosálů a zjistila jsem následující. Třeba v Německu zaplatíte za kino od pěti do osmi eur, ve Francii kolem osmi eur, v Británii něco přes pět liber, na sousedním Slovensku vás pak lístek vyjde na 6,50, což je v přepočtu něco kolem 170 korun. V Praze máte pak výběr následující: multiplex za 179 Kč, například Světozor za 120 Kč a pak klasika, oblíbené Aero nejlevnější za 100 korun. Když si spočítáte, kolik vás vyjde návštěva kina s celou rodinou, opravdu si rozmyslíte, jak často do něj zavítat...nicméně průzkumy tvrdí opak, jsme prostě kulturní národ, což je dobře.

ČTĚTE TAKÉ:


Pokud jde ale o studium umění, tam už se na předních příčkách umístily jiné země, nikoli Dánsko. Z průzkumu vyplynulo, že nejvíce umělecky založených studentů má Británie – 6,8 procent z celkového počtu studujících na univerzitách. Hned na druhém místě je Irsko se 6,6 procenty. Pro srovnání unijní průměr je pouhých 3,8 procent. A co ještě průzkum ukázal? Mimo jiné dost předvídatelnou věc, že ženy v celé EU čtou mnohem více než muži. Konkrétně, že v každém z unijních států je prý žen, které přečtou alespoň jednu knihu ročně o deset procent více než mužů. No a poté ještě další fakt, ve kterém Česko také figuruje. Vůbec nejvíce knih se prý čte ve Švédsku a Finsku. A hned na třetím místě jsou právě Češi. Alespoň nějaká pozitivní zpráva...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.