Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: O upovídaném Mladičovi a husích játrech

Evropa

  9:59
Ekonomické problémy eurozóny neutichají, ruch v Bruselu ale pomalu ano, během srpna se totiž většina zaměstnanců unijních institucí vydává na letní dovolenou.

Ratko Mladić u soudu foto: Reuters

Podívejme se proto dnes o kousek dál, a sice do nizozemského Haagu. I když dění zde s Evropskou unií také vzdáleně souvisí. Srbům se podařilo doslova nemožné a během pár měsíců do Nizozemska poslali všechny zbývající hledané válečné zločince, které stíhal haagský tribunál, posledním byl Goran Hadžič. (O něm se mi v noci na dnešek dokonce i zdálo. Ale to je jen taková malá vsuvka, nestává se to často, ale některé události se vám prostě (ani nevím jak) tak zvláštně nabourají do snu. V tom mém jsme utíkali před náhlou povodní (že by bleskové záplavy u nás či velká voda v Jižní Koreji?), přišli jsme o všechny věci a schovali jsme se v horské chatě v lese. A do ní najednou přišli tři chlápci balkánského vzhledu a ptali se nás, kde tady v lese dopadli toho Gorana Hadžiče, že by na to místo chtěli jít truchlit. Možná už potřebuju dovolenou :-)

Ale zpět Haagu. Dopadením Mladiče a Hadžiče byla odstraněna obrovská překážka jejich budoucího vstupu do nynější sedmadvacítky. Já jsem ale chtěla konkrétně zmínit jinou věc – nejnovější zprávy o tom, jak se ve vězení daří bývalému bosenskosrbskému generálovi Ratku Mladičovi, který byl zatčen Srby letos na konci května. Podle mluvčí tribunálu je jeho zdravotní stav dobrý a pomalu se s prostředím věznice sžívá, píší srbské listy. Ty chorvatské ale vyprávějí i trochu jiný příběh. Konkrétně o tom, jak už mají téměř všichni spoluvězni Mladiče doslova po krk. Důvod? Sebevědomí mu opravdu nechybí, jeho proslovy jsou dogmatické a jde o monology, které trvají klidně i hodinu. Jak přitom připomíná deník Jutarnji list, věznice v Scheveningenu byla dosud doslova idylickým místem, kde vězni žili pospolu, vařili si spolu a normálně spolu vycházeli bez ohledu na to, jaké byli národnosti, i toho, že ještě před pár lety by po sobě v jugoslávských válkách stříleli.

Mladič se ale prý stal "problematickým faktorem".

"Za pouhé dva měsíce se mu podařilo pohádat se téměř se všemi zadrženými. Když něco vypráví, je tak urputný, že většina vězňů se mu začala vyhýbat, bez ohledu na to, jestli šlo o Srby, Chorvaty nebo Bosňáky," uvedl právní zástupce jednoho z nejmenovaných srbských vězňů držených v Haagu. Prý téměř jediný, kdo Mladičovi jako důvěrník zůstal, je bývalý velitel jugoslávské armády Dragoljub Ojdanič. "Ten jediný mu pomáhá s oblékáním, žehlením, vařením a dalšími věcmi," dodal právní zástupce, který si nepřál být jmenován.

Na závěr ještě krátce možná další produkt okurkové sezóny - zejména britská média se detailně rozepisují o nejnovějším sporu mezi Francouzi a Němci. A jak v této souvislosti ironicky píší, dohady mezi Paříží a Berlínem o záchraně Řecka vypadají proti tomu jako "slabý odvar". Spor se týká oblíbené pochoutky pocházející z Francie, takzvaného foie gras, tedy jater ze speciálně vykrmených hus či kachen. Němci totiž zakázali, aby tato pochoutka byla nabízena na vyhlášeném říjnovém veletrhu jídla v Kolíně. Proč jim husí játra vadí? Ochránci zvířat tvrdí, že způsob výkrmu je velmi nelidský a zvířata trpí.

foie gras

A Němci vyslyšeli jejich výhrady. Mohlo by se zdát, že jde jen o malicherné dohadování, ale ono ne. Francouzský ministr zemědělství už v této souvislosti zaslal dopis své německé kolegyni, ve kterém ji žádá, aby se do sporu vložila vláda Angely Merkelové. Se stejnou žádostí si povolal na kobereček francouzský státní tajemník pro zahraniční obchod německého velvyslance v Paříži. Německý trh je totiž pro Francouze velmi důležitý, každoročně zde odebírají okolo 170 tun foie gras. Takže podle francouzského ministra by tento bojkot mohl mít "globální následky".

Prostě se Paříž bojí, že by Němci mohli játra přestat ve velkém odebírat. Jak vše dopadne? Budu to sledovat...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč