Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Rok bez vlády? V pohodě

Evropa

  17:02
Dnešní ohlédnutí se na dění v Evropské unii bude tak trochu ve znamení různých rekordů. Rekordní doba sestavování vlády, rekordní stávky i rekordně dlouhou dobu vlekoucí se spor, který nikam nevede. Tedy alespoň jak se zdá.

Belgický premiér Yves Leterme foto: Reuters

V pondělí uplynul přesně rok od předčasných parlamentních voleb v Belgii, ze kterých měla vzejít nová vláda. Nestalo se. Místní politici se prostě nedokážou dohodnout. Země tak překonala všechny možné rekordy a v čele jejího kabinetu stále stojí před rokem odstoupivší Yves Leterme.

Způsobilo to nějaké komplikace? Zdálo by se, že ani ne a trvá relativní pohoda. Belgičané dokonce přestáli s "nevládou" i předsednictví v Evropské unii loni od července do prosince. Jenže ono to tak růžové zase není. Země má jedno z největších zadlužení v rámci současné sedmadvacítky. Zatím se sice nedostala do nějakých problémů jako třeba Řecko či Irsko, ale jásat nemůže.

Leterme se snaží prosazovat nějaké reformy, ale když nemá podporu v parlamentu, dá se to těžko. Jak dlouho ještě tenhle stav může vydržet? Těžko říct. Šéf strany Nová vlámská aliance, která volby před rokem vyhrála, ale musí hledat koaliční partnery, současnou situaci přirovnal k maratonu. "Nevím, na kterém kilometru jsme právě teď. Vím jen, že letos v létě potřebujeme nějaký průlom," uvedl Bart De Wever.

Jenže z posledních průzkumů veřejného mínění vyplývá, že si lidé nepřejí další předčasné volby. A politici jsou zase neschopní shodnout se na novém kabinetu. Takže šance na nějaký zvrat mizivá. Jedinou možná pozitivní zprávou pro Belgii jako celek je tak fakt, že podle jednoho z průzkumů má pro dvě třetiny Belgičanů jejich stát stále ještě budoucnost a neměl by se rozpadnout. Tak uvidíme…

Rekordní měla být asi i dnešní stávka v Česku. Tedy alespoň tak to vypadalo podle prvních prohlášení odborářů. Nakonec se v Praze kromě málo jezdící MHD nic zas tak nedělo a ve výsledku projít se, projet na kole či na bruslích nebo vyrazit do centra parníkem bylo docela fajn. Nebo prostě více méně jsme to přežili. Stejně jako to musí "přežívat" v posledních měsících lidé z celé Evropy. Stávkami se to tady totiž jen hemží.

O Řecku snad ani netřeba mluvit, stačí sledovat současné dění a třeba ve Francii, tam mají stávku téměř na denním pořádku. Zapalování automobilů, potyčky s policií, i tak vypadaly protesty proti penzijní reformě v zemi galského kohouta loni na podzim. Letos v létě se hodlají ke stávkujícím Evropanům připojit i Britové. A mají to být protesty s rekordní účastí. Jak včera oznámili, 30. června by mělo stávkovat přes 750 tisíc pracovníků státní správy. Proti čemu?

Problémem jsou opět penze, jejichž výši chce vláda "upravit". A aby toho nebylo málo, ve stejný den chtějí vyjít do ulic i stovky tisíc učitelů. Mark Serwotka, šéf jednoho z britských odborových svazů to popsal pro BBC takto: "Budou zavřené školy, úřady práce, nebudou se vydávat řidičské průkazy. Budou se tvořit fronty v přístavech a na letištích." Takže se Britové také mají na co těšit. Místní média už to nazvala, že je čeká "léto nespokojenosti". A někteří varují, že by poté mohl přijít i "nespokojený podzim". Co ještě zmínit? Třeba to, že situace v Británii je jak přes kopírák ta u nás v Česku. Odbory se mají ještě tři dny před stávkou sejít s vládou a snažit se něco dojednat, podle Serwotky k tomu ale nedojde, protože i ta dosavadní jednání, která s Davidem Cameronem měli, byly jen "fraška".

Řecko je sice totálně v krizi, ochromené stávkami, politickou nestabilitou a dalšími komplikacemi, přesto jednu jistotu má – že neutichne jeho spor s Makedonií. Ten se vleče již dlouhá léta, je neustále rozdmýcháván jednou či druhou stranou, najít kompromis se nedaří a Makedonie je kvůli němu zcela zablokovaná. Atény nepřipustí, aby tato bývalá jugoslávská země vstoupila jak do NATO, tak do Evropské unie, dokud nebude vyřešen spor o název tohoto státu (a vzhledem k tomu, že oni už ve všech těchto organizacích jsou, mají na to páky).

Řekům vadí slovo Makedonie a chtějí pro zemi jméno jiné. Stejně tak se totiž jmenuje i oblast na severu Řecka. Makedonci ale trvají na tom, že mají na používání tohoto názvu právo. A tak to jde stále dokola posledních pár let. Nejnovější rozbuškou se pak stalo vztyčení 24metrové sochy Alexandra Makedonského v makedonské metropoli Skopje. Z Atén se hnedka ozvalo, že si Makedonci snaží "přivlastnit si část řeckých dějin" a že je to provokace.

Socha se sice jmenuje "Voják na koni", ale už z obličeje je jasné, o koho jde a navíc byla umístěna na náměstí pojmenovaném po Alexandru Makedonském. Skopje zatím na kritiku z Atén nereagovalo. Nicméně jasné je jedno – když se jejich spory týkají, jak to tak vypadá, i událostí starých tisíce let, tak to se spolu asi těžko někdy domluví.