Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Nejhorší situace od druhé světové války? Přehnané, šéf tajné služby se měl vyjádřit přesně

Ředitel BIS Michal Koudelka foto: Jakub StadlerMAFRA

Názor
Podle šéfa naší tajné služby BIS Michala Koudelky je současná bezpečnostní situace nejhorší od druhé světové války. Což o to, situace je skutečně vážná, ale tvrdit, že by byla nejhorší od druhé světové války, je přehnané.
  19:15

Stačí si vzpomenout na karibskou krizi, kdy byl na podzim 1962 svět skutečně jen maličký krůček od světové jaderné války. A můžeme připomenout i jiné menší krize.

Islámský stát si vytváří franšízy. Ruští zpravodajci mohli před hrozbou cíleně zavřít oči, říká bezpečnostní expert

Byla tu první berlínská krize či úvahy o americkém nukleárním bombardování Číny, když její pěší „dobrovolníci“ podporovaní sovětskými letci válcovali americké jednotky v korejské válce.

Samozřejmě, svět je teď složitější a nebezpečnější, než byl po konci studené války. Je to horší, i než to bylo v polovině osmdesátých let, kdy konečně Kreml přestal paranoidně čekat jadernou válku.

Armáda tvoří registr potenciálních branců. Speciální systém má zmapovat, kdo by byl schopen bránit Česko

Možná tím chtěl Koudelka naznačit, že válka je blízko nás a že z Moskvy zaznívají přímé výhružky Západu včetně jaderných. To může přivolat globální konflikt.

Měl se ale vyjádřit přesně. Ahistorismus je totiž také nebezpečný. Ne nadarmo se říká, že kdo nezná své dějiny, je nucen si je zopakovat. A to zní ve střední Evropě vskutku děsivě.

Autor: