Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

BALDÝNSKÝ: Facebookové vytrollení ňoumy Vyvadila. Kam povede tohle válčení?

Na Jiřího Vyvadila prý čekají velké úkoly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Jiřího Vyvadila prý čekají velké úkoly. | foto: archiv Jiřího VyvadilaČeská pozice

PRAHA Mimořádně odemykáme Poslední slovo Tomáše Baldýnského, které ve středečních Lidových novinách vyšlo pod titulkem: Zprávy z páté kolony.

Asi jsem byl ve válce. Alespoň Jirka Vyvadil, po tomto víkendu již opět popopopo (poměrně populární politická postava), to tak vidí a možná stojí za to se nad jeho názorem zamyslet. Kdo sledoval internetové události tohoto víkendu, známé jako Velké vyvadilovské vytrollení, má už svůj názor, ostatním těžko vysvětlovat, zvlášť pokud se jejich život odehrává v reálném světě, a ne mezi facebookovými statusy a diskusními skupinami.

Zkrátka šlo o jeden z těch případů, o nichž se dnes už referuje i v novinách, s titulky, ve kterých se mluví o „internetových vtipálcích“, o tom, že se „internet směje“, a jediné fotky, které se k tomu dají přidat, jsou otisky počítačových obrazovek.

Vyvadila potopili na sociálních sítích

Jiří Vyvadil založil na Facebooku akci s názvem „Neprojdou.“ Do této skupiny se ovšem dostali recesisté, kteří ochromili její chod. Za celou akcí stáli dva lidé, kteří jsou spojeni s hnutím Žít Brno. Ti pomocí protichůdných informací rozložili chod skupiny a znemožnili ji tak organizovat protestní akce. Jeden z recesistů byl přitom opakovaně správcem skupiny. 

„Stačilo Vyvadilovi podlézat, chválit jeho ego a ve všem s ním souhlasit,“ popsal správce postup, s nímž slavil úspěch.

Tentokrát to byl pan doktor Vyvadil, kdo se zesměšnil, když se ve své bezbřehé naivitě při pokusu zorganizovat akci proti průjezdu kolony vojsk NATO obklopil chatrně maskovanými bestiemi, které si z jeho proruského aktivismu chtěly jen udělat legraci. A bez velkého úsilí ho demaskovaly jako nešikovného ňoumu, který není schopen prokouknout ani MĚ (ano, byl jsem jedním z nich), když jsem pod svým pravým jménem předstíral, že jsem televizní osvětlovač a jsem ochoten „přestat osvětlovat“ na protest proti průjezdu imperialistické kolony.

Pro humoristy to byl krásný víkend, stovky vtipných lidí se parodicky stylizovaly do prostoduchých podporovatelů Vyvadilových názorů a ten se vznášel na křídlech jejich rafinovaně koktavě a negramotně formulované podpory na odiv a pro posměch všem. Dalo by se to přirovnat jen k pohledu na Winstona Churchilla, kterak jmenuje svým pobočníkem neurotického chlápka s patkou a knírkem a nechává si od něj radit, kde tu invazi přes La Manche nejlépe udělat, aby ty sprópadeny Deutsche skopčaky có nejfíc pšékvapila. Pro české trolly to válka nebyla, spíš to viděli jako produktivní utloukání volného času, které do jejich životů přineslo trošku bezpečného internetového adrenalinu.

Jiří Vyvadil

Jiří Vyvadil

Ale pro Vyvadila jo. A pro tisíce, desetitisíce dalších už taky. Většina z nich jsou podobně potrhlí mašíblové jako pan doktor, jsou snadno k poražení a zesměšnění.

Otázka bude, co se stane, pokud se tahle válka, ta propagandistická a internetová válka, rozhoří doopravdy. Až v ní proti sobě půjdou zástupy internetových identit, některé autentické, většina však nepravých – agenti, převlečení do názorů protistrany, chytře šířící strach, nejistotu a zoufalství, miliony robotů, vychylujících povědomost o veřejném mínění, až se budou provádět únosy diskusních skupin a invaze do mailinglistů, prostě co bude potom.

Jestli to bude pořád taková zábava, jako je teď, anebo zda si budeme přát, abychom tenhle druh válčení nikdy nepomáhali přivést na svět.

Tomáš Baldýnský

Autor

Tomáš Baldýnský redakce@lidovky.czČlánky

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...