Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

TOMSKÝ: Bezpapírová budoucnost

Názory

  19:27
Kalifornský guvernér nedávno překvapil prohlášením, že na podzim už půjdou děti do škol bez učebnic matematiky a přírodních věd. Musí se holt šetřit. On-line je budoucnost, a potištěný papír, pět set let stará guttenbergova slavná technologie, bude minulostí. Koneckonců je Kalifornie elektronickou velmocí a těch pár počítačů pro chudé děti je pro ni maličkost.
Noviny, ilustrační foto

Noviny, ilustrační foto foto: Lidové noviny

Podíváme-li se na americkou křivku prodeje novin a časopisů, je to tak. Brzy už na papíře nebude vycházet ani jeden deník a časopisy už také haprují. Krize, matka všech inovací, uspíšila dlouhodobý proces. I v zaostalé Evropě už delší dobu klesají souhrnné náklady deníků, přestože týdeníky a měsíčníky se zatím jakž takž drží. Podíváme-li se na prodej amerických papírových knih (před recesí), vidíme však, že je to jinak, že zatím neklesá, avšak prodej textových knih do čtečky „kindle“ na Amazonu, jenž právě přichází na trh s novou vylepšenou verzí, pomalu a solidně roste (17%). To znamená, že se zatím souhrný prodej knih zvýšil. A není divu. Mašinka je to lehká, nevelká (A5), nedrahá (590 dolarů), můžete si upravit písmo a knižní tituly vydávané v menších nákladech, kterých je naprostá většina, přijdou podstatně levněji, v průměru místo 25ti jen na 10 dolarů, to už je podstatný rozdíl a vejde se jich do ní tisíc. Škoda že v Evropě není k mání!

A co teprve ekologie! Nezapomenu na obrázek z jednoho kanadského časopisu, kde dvě renčínovské figurky obchodníků s papírem obhlížejí nekonečné kanadské pralesy táhnoucí se od obzoru k obzoru, a jeden praví: „Představ si, že tohle všechno budou „Harry Potter books.“ Trochu to sice přehnal, zatím se potterovských pohádek po světě prodalo půl miliardy, čili 250 000 tun potištěného papíru (půl kilogramu průměrné váhy včetně 10 % tvrdých vazeb), ale i to není málo a v principu měl pravdu. 

Vrhli se na Schwarzeneggra guvernéra, knihomolové, škarohlídi a staromilci všech stran. Kniha je přenosnější a nemusíme stále hlídat baterii. V knize se dá mnohem lépe listovat. Nad knihou se dá lépe přemýšlet a meditovat. Elektronické čtení je jiné, člověk si méně pamatuje, a ještě mnoho a mnoho dalších argumentů vyjadřujících nostalgii z mládí plném knih anebo lásku ke knize jako uměleckému artefaktu.

Chápu. Každým novým vynálezem něco ztrácíme, ale čtenářů on-line, dokonce i mezi důchodci přibývá i u nás, a mládež, ta pokud vůbec ještě knihy čte, tak pramálo. Čte se tedy na internetu, ale ne knihy. Právě ta nešťastná čtečka je může zachránit. A knihy z papíru, alespoň některé tak jako gramofonové desky a cédečka, určitě budou. Možná ale jen pro sběratele starožitností.

A o budoucnost si starosti nedělejme, o to se postará sama. Běžte si raději koupit dobrou papírovou knihu, dokud   ještě je. Nic po vás nechce a ještě vám může leccos dát!