Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

TRAMBA: Aféra ČEZleaks

Názory

  13:38
Finanční výsledky nejziskovější české společnosti jen tak ke stažení den před termínem oficiálního zveřejnění?

Zisk ČEZ klesl o nevídaných 40 procent. foto: Shutterstock

ČEZ včera dostal důkladnou lekci z ochrany dat na internetu.
Adresa, na které ČEZ své výsledky zveřejňuje, totiž není nikterak složitá. Dostat se na ni lze i bez odkazu z příslušné stránky, kde se odkaz na aktuální finanční výsledky ve správný čas objeví.

Stačí, když máte chuť a čas, a můžete tipovat. Při troše štěstí se výsledek dostaví. A přesně to se včera povedlo redaktorům agentury Reuters.

VÝSLEDKY ČEZ UNIKLY:

Jakkoli to vypadá jako nevinná lumpárna, dopad na trh může být značný. Čísla mohla být připravena na webu ČEZ už v minulosti. Co když stejný trik již delší dobu provozují někteří z burzovních spekulantů? Dostanou se k výsledkům a podle situace buď akcie včas nakoupí, nebo prodají.

Máme zde ukázkový případ takzvaného insider tradingu, za který by se nemusel stydět ani Gordon Gekko, hrdina hollywoodských filmů o spekulacích na Wall Street.

Jeden z manažerů Lidovým novinám řekl, že vedle plánů na regulaci ratingových agentur by neškodilo zauvažovat také o regulaci zpravodajských agentur Reuters a Bloomberg. Ale je to hlavně ČEZ, kdo by měl zapracovat na způsobu, jakým zveřejňuje klíčové informace o svém hospodaření.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat