Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Názory

Tuniský model. Může ta dohoda, i kdyby fungovala, omezit příliv masové migrace?

Migranti z Pobřeží slonoviny čekají před velvyslanectvím své země v Tunisu, aby se přihlásili do seznamu zájemců o repatriaci z Tuniska zpět do vlasti. Krize vypukla po rasistickém projevu tuniského prezidenta Kaíse Saída. Ten míní, že černošští přistěhovalci mají podle tajného plánu „nahradit arabské obyvatele Tuniska“. (2. března 2023) foto: Profimedia.cz

Názor
Že masová ilegální migrace je velký problém, ví každý. Připouštějí to dokonce progresivisté, a to už je co říct. Evropská komise se logicky pokouší brzdit a chystá dohodu s Tuniskem. Není jisté, zda se uskuteční, natož zda uspěje. Ale už příprava ukazuje problém s jeho paradoxy.
  20:00

Za prvé. Z problémového regionu severní Afriky je Tunisko tou nejklidnější zemí. Zákazníky tam lákají cestovní kanceláře. Tak proč mají Tunisané největší podíl na migračním proudu do Evropy? Není-li v tomto jasno, nebude jasno ani ve složitějších otázkách.

Za druhé. Působí-li pašeráci lidí z Libye, říká se, že je to rozpadlý stát. Ale proč chatrné bárky přecpané lidmi neohlídá Tunisko?

Konec ilegální migrace přes moře do Evropy? Unie slibuje Tunisku obří sumu, má jasný požadavek

Za třetí. Zdá se, že Tunisko spíš nechce, než nemůže. Že aby chtělo, nechá si to zaplatit. O. k., stejně EU přistupovala k Turecku.

Ale může ta dohoda – i kdyby fungovala – omezit příliv masové migrace? Kdo ohlídá pobřeží v Libyi či jinde? Nemá pravdu tuniský prezident, když říká, že jeho země nebude strážcem evropských hranic? Ano, své hranice si EU musí hlídat sama. Nemůže, či nechce?