Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Učme se. Od Němců

Názory

  11:31
PRAHA - Můžeme mít pocit vítězů. Padla jedna z posledních pevností, která bránila volnému pohybu pracovních sil z nových členských států Evropské unie, tedy od nás. Německo, prožívající nejvyšší hospodářský růst za mnoho posledních let, trpí nedostatkem odborníků pro svůj průmysl, a tak otevírá dosud zamčené dveře na Východ.

Schůze německé vlády. foto: ČTK

Konečně jsme tak dosáhli alespoň částečně svého a v boji o prosazení jedné z unijních svobod jsme postoupili o jedno hradní nádvoří dál.

To, co je pro stovky, možná tisíce českých strojních a elektrotechnických inženýrů a studentů vítězství a rozšíření možností pro jejich profesní uplatnění, je pro Českou republiku další ne zrovna příjemný problém navíc.

Německo totiž chce svým nejnovějším krokem odlákat z Česka ten druh pracovní síly, který tady už teď zoufale chybí. Privatizací, následným tunelováním a působením holobrádkovských manažerů rozložený český průmysl nabral nový dech. Náboráři obcházejí důchodce a přemlouvají je, aby se ještě na chvíli vrátili do práce. Inženýři totiž nejsou. Pokud německá náborová akce zabere, bude z dnešního zoufalého nedostatku odborníků pro český průmysl nedostatek ještě zoufalejší. Jediným receptem je nabídnout zbylým českým inženýrům tolik, aby se jim odejít do Německa nevyplatilo.

„Spořivější“ podniky však raději přijdou s nápadem, že se přece dají dovézt stejně levní, ba dokonce ještě levnější odborníci z Východu. Ostatně nejen oborníci, že.

Tady stojí za to si všimnout, že Německo od nás nechce dovážet levné, ale kvalitní pracovní síly. Proto stanovilo, že takový dovezený inženýr musí mít plat nejméně sedm tisíc eur měsíčně, což je dokonce víc, než bere jeho průměrný německý konkurent. A i když se tato částka může po nových úpravách snížit na pět tisíc nebo čtyři tisíce eur měsíčně, stále to bude téměř dvojnásobek průměrného platu v Německu.

Levnou sílu, kterou by si ničili pracovní trh, Němci nechtějí. Jsou totiž dál. Ve zkušenostech, v ekonomice, v přemýšlení o budoucnosti. Můžeme mít pocit, že jsme chytřejší. Ale zatím se Německu pořád díváme z dálky na záda.
Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat