15. října 2012 9:39 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

BALŠÍNEK: Už jsou tady

Předseda KSČM Vojtěch Filip místopředseda Jiří Dolejš na povolební tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip místopředseda Jiří Dolejš na povolební tiskové konferenci. | foto: ČTK

Vítězem krajských voleb jsou komunisti. Jenom oni posílili, a to nečekaně a významně. Za faktického vítěze voleb se sice může vydávat sociální demokracie, jejíž kandidáti postupují do druhého kola senátních voleb ve 23 z 27 obvodů, ale v krajích má sociální demokracie o 75 mandátů méně, přišla o prvenství ve čtyřech krajích a celkově ji volilo o 425 tisíc voličů méně než před čtyřmi lety.

Lidový dům ale svoji ztrátu kompenzuje ochotou s ­komunisty spolupracovat. Bohuslav Sobotka dokonce bez uzardění říká to, co si za posledních dvacet let žádný předseda sociální demokracie nedovolil: s komunisty plánuje budoucí vládu. Prý si to přejí jeho voliči.

Dnešní komunisti nejsou vrahy, jakými byli v 50. letech, ale myšlením a záměry se od těch z konce 80. let moc neliší. Stačí si jen občas vzít do ruky tiskový orgán strany Haló noviny (bohužel se zdá, že to budeme muset dělat častěji). Komunisti stáli na okraji zájmu společenského diskurzu a většiny médií, nikdo se seriózně nezabýval, co vlastně mají za lubem, co je jejich programem. Vyhnuli se kontroverzím, a tak nikoliv vlastním přičiněním se najednou stali jedinou parlamentní stranou bez skandálů. A dostali hlasy.

Představa, že za rok, maximálně dva budou opět této zemi vládnout komunisti s Bohuslavem Sobotkou v čele, je bohužel velmi pravděpodobná. Pravicové strany jsou totiž na pokraji sebezničení. TOP 09 se stává mrtvým projektem, který stěží přežije příští parlamentní volby, a ODS na své marginalizaci bez ustání pracuje. Největší pravicová strana dostává účty nejen za kmotry, Topolánka s Dalíkem, Béma s Janouškem, ale v neposlední řadě taky za nesrozumitelnou politiku reforem a zvyšování daní.

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.