Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Kde je naše budoucnost. Vláda by si měla ujasnit, zdali je pro ni věda prioritou

Vědci ze zlínského Centra polymerních systémů (na snímku) a Masarykovy univerzity v Brně posunuli možnosti komunikace živých buněk a umělých materiálů (březen 2023) foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Názor
O významu vědy a inovací pro Českou republiku asi nikdo nepochybuje. Potřebujeme je pro rozvoj ekonomiky i pro zlepšení života. Současná vláda o nich má ve svém letošním programovém prohlášení zvláštní kapitolu. Kde se mimo jiné dočteme, že jde o jednu ze zásadních investic do budoucnosti země.
  5:00

Není pak divu, že se vláda v tomto prohlášení také zavázala zvýšit financování této oblasti. Někdo musí napravit tu neskonalou ostudu, že tyto výdaje v poměru k výkonu naší ekonomiky už léta klesají a že se propadáme z lehkého nadprůměru v EU k těm nejhorším zemím v Unii. Je třeba najít deset miliard korun, aby se výdaje na vědu vrátily aspoň na úroveň roku 2020, a vláda to dokáže.

Škrty nadzvedly zdravotníky i policii. Koaliční partneři jsou překvapení

Anebo ne. Vládní návrh rozpočtu přinesl překvapení. Vědě se přidávat nebude. Bude se ubírat. Výdaje se sníží zhruba o deset procent. Naše budoucnost tedy neleží ve vědě, jinak by k něčemu takovému nemohlo dojít. Je někde jinde. V hlubinách něčeho, co neznáme. Nebo možná na dně něčeho. Jak naznačuje to, že zhruba stejnou částku, o kterou přijde věda a výzkum, by přinesla vládou zamítnutá daň na tiché víno.

Autor:

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...