Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Vláda mlhy. Je nutné jasně říci, oč jde ve sporu o Lipavského

Prezident Miloš Zeman přijal kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). (7. prosince 2021) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Názor
Nastupující vládní koalice mimo jiné před volbami i po volbách slibovala na rozdíl od končícího kabinetu jasnou komunikaci s lidmi. Žádné výmluvy, říkat pravdu, nevykrucovat se. Jenže teď jsme svědky přímo soutěže v mlžení, tentokráte pokud jde o jednání s kandidáty na vládní posty.
  16:43

Osud Lipavského rozsekne Fiala. Šéf ODS bude muset předvést politický um, aby přesvědčil Zemana

O co jde? Prezident Miloš Zeman sice pověřil šéfa koalice Petra Fialu sestavením vlády, zároveň ovšem oznámil, že si chce napřed vyposlechnout všechny příští ministry a jeden že se mu opravdu nelíbí. 

Není to nic úplně nového, ministry se pokoušeli kádrovat i někteří předchozí prezidenti. Část historiků a politologů to považuje za přínos, protože tak lze upozornit na osoby, které mají problematickou morální pověst či jsou namočeni do neprůhledných obchodů. Což může podminovat důvěru ve vládu a stát.

Zeman ale neupozornil na takto problematické kandidáty, spíše mu jde o člověka, který mu nevyhovuje ideologicky. Má to být Jan Lipavský nominovaný na ministra zahraničí. Prezident si ho pozval na pohovor a údajně ho vyzval, aby svoji kandidaturu vzdal. Ovšem když se na to ptali Lipavského novináři, tak jen mlžil. 

Podobně přímo neodpověděl designovaný premiér Petr Fiala. Ano, jde o snahu nepopudit zbytečně prezidenta, jenže zároveň šéf koaliční KDU-ČSL vyhrožuje za případné nejmenování Lipavského prezidentovi kompetenční žalobou. Tak tohle není zrovna jasná a otevřená komunikace.

Přitom je to velmi důležitá věc. Nejde ale až tak o osobu Lipavského, o jeho předpoklady pro funkci či názory. Jde o to, co může dělat prezident při jmenování vlády. Pokud by si totiž mohl vybírat ministry, znamenalo by to, že se náš politický systém mění z parlamentního na prezidentský. Bez přepsání ústavy. 

A že premiér je už jen takový doplněk prezidenta, který pak bude nepřímo přes ministry řídit vládní politiku. Právě tohle včetně vývoje celého případu by měla koalice občanům veřejně a hlasitě říct. 

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat