Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hledáme aktivity, které nezávisí na sněhu a mrazu

Starostové píší

  1:44
VRÁTO (Jihočeský kraj) - Hned úvodem musím konstatovat, že Vráto se svojí nadmořskou výškou přibližně 400 metrů nad mořem má v posledních letech nadílku sněhu a ledu hodně střídmou. Na jedné straně sice obec ušetří za zimní údržbu komunikací a chodníků, ale na druhé straně se už úplně vytratila ta krásná, romantická zimní atmosféra, kterou známe nejen z Ladových obrázků, ale i z fotografií Vráta z dob minulých.

I taková zima bývala v obci Vráto... foto: ARCHIV RADNICE

Nejen děti, ale i dospělí bruslili na rybníčku pod obecním úřadem, sáňkovali na různých mezičkách okolo našich potoků a na běžkách podnikali túry až na Třeboňsko. Dnes již rybníček pod obecním úřadem neexistuje. V 90. letech, ještě před odkanalizováním naší obce, se z něj totiž stala jedna velká žumpa, a tak se přistoupilo k jeho zatrubnění a vybudování dětského hřiště. V posledních letech vzniklo i beach volejbalové hřiště, které je možné v zimních měsíc upravit na malé kluziště, čímž by se zpestřil život hlavně našim dětem. Bohužel klimatické změny posledních let ještě neumožnily tento prostor v přírodní kluziště proměnit. Podobný osud potkal i okolní mezičky, které během let změnily svůj ráz i majitele, a tak se dnes již na bobování a sáňkování využít nedají. Snad jen běžkařská trasa směr Třeboňsko je díky úpravě polní cesty v lepším stavu než dříve, ale opět schází to hlavní, a to je sníh. Když by bylo sněhu dostatek, můžeme v sousední obci využít i lyžařský svah s vlekem. 

A tak musíme hledat nové volnočasové aktivity, které by nebyly závislé na množství sněhu a na teplotách pod bodem mrazu. Díky zapojení se Vráta do svazku obcí Budějovicko – Sever, se v poslední době podařilo například vytvořit kvalitní a zajímavé cyklotrasy. Ty nejen naše občany, ale i ostatní sportuchtivé nadšence dovedou okolo řeky Vltavy až k jedné z perel jižních Čech, a to k zámku v Hluboké nad Vltavou. V posledních letech jsou využívány díky mírným teplotám i v zimních měsících. A pro ty, kterým se opravdu zasteskne po té pravé zimní atmosféře je tu Šumava, od nás vzdálená jen pár desítek kilometrů, kde je prozatím sněhu dostatek.

Martin Muchka, starosta obce Vráto, ODA

Autor: