7. července 2009 7:54 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

WEISS: Víra v experty typu McNamary žije dál

Robert McNamara | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert McNamara | foto: Reprofoto

Jméno Roberta McNamary, který včera zemřel, bude navždy spojeno s vietnamskou válkou. Jenže jeho dědictví dávno zašlou éru podivuhodně přežívá.

McNamara byl typickým příkladem technokrata, exemplářem elitních, vysoce vzdělaných expertů, které si s sebou přivedl do úřadu prezident Kennedy. Tyto "zázračné děti" se jaly vnášet do neefektivního vládnutí nový řád uplatněním moderních manažerských metod a systémové analýzy.

Jejich tabulky, matice a statistické výpočty ukazovaly cestu k vítězství ve Vietnamu. Jenže do matic se nevešla ani realita fungování americké politiky, ani realita chování nepřítele ovládaného komunistickou ideologií.

Ani irácká válka o desítky let později nepostrádala mezi svými „architekty“ vysoce vzdělané a velmi sebevědomé lidi, jejichž představa o Iráčanech se ukázala být katastrofálně mylná (jeden z "architektů" Paul Wolfowitz pak následoval McNamaru po cestě z Pentagonu do Světové banky).

Oslnění technokracií ještě zdaleka neskončilo. I Obamův tým je plný brilantních mozků, které si troufají expertními zásahy od zeleného stolu transformovat americkou společnost od zdravotnictví po energetiku. McNamara, který učil na Harvard Business School, a dokonce pracoval v předchůdci dnešní konzultantské firmy PriceWaterhouseCoopers, by mezi nimi byl jako doma.

McNamarova doba paradoxně za Obamy ožila i v zahraniční politice. Právě z té éry se datuje rafinované modelování jaderných arzenálů, jež pak zrodilo kastu odzbrojovacích expertů a hnutí za jaderné odzbrojení. To s mcnamarovskými stratégy nesouhlasilo v ničem kromě zamlčeného velmi vratkého předpokladu: že Sověti vnímají svět stejně jako oni, a tudíž je s nimi možná racionální dohoda. Taky Barack Obama byl v mládí pod vlivem názoru, že cesta ke světovému míru vede přes tu správnou odzbrojovací formuli. Jednání, která vede v těchto dnech v Moskvě, ukážou, nakolik mu tato iluze vydržela.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!