Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Za vším hledej ženu

Názory

  10:08
Prezidentský kandidát John McCain dostál své pověsti bláznivého republikána. Jeho tým mu měsíce připravoval rozbory, zda víc hlasů ve volbách získá s ekonomickým kreditem někdejšího massachusettského guvernéra Mitta Romneyho či evangelikánem Timem Pawlentym z Minnesoty.

Sarah Palinová foto: ČTK

Nakonec to vypadalo na chladnokrevný marketingový tah - vedle republikána McCaina postavit nezávislého senátora Joea Liebermana, který nachytá středové voliče. ¨

Jenže v předvečer oznámení jména viceprezidenta McCain vsadil na svou horkou hlavu a předvedl to, na co jsme možná zvyklí v Česku, když lidovci hledají narychlo ministra kultury, ale ne když se hledá zástupce nejmocnějšího státníka světa. Zdvihl telefon a zavolal neznámé aljašské guvernérce Sarah Palinové, zda by si nechtěla na čtyři roky odskočit z aljašského Juneau do Washingtonu.

Sarah Palinová
Narodila se 11. února 1964 v Sandpointu (Idaho) jako Sarah Louise Heathová, jako dítě se s rodinou přestěhovala na Aljašku. Na střední škole se věnovala atletice a basketbalu. V roce 1984 se stala Miss městečka Wasilla.
Vystudovala žurnalistiku a politologii. Pracovala jako sportovní redaktorka v televizi a pomáhala manželovi v rodinném rybářském podniku. Od počátku 90. let byla nejprve radní v městečku Wasilla za Aljašskou stranu nezávislosti, pak starostkou.
I jako guvernérka Aljašky hájí tvrdě konzervativní republikánskou politiku. V mnohém se neshodne s Johnem McCainem, který si ji přesto vybral jako viceprezidentskou kandidátku. S manželem Toddem mají syna Tracka, dcery Bristol, Willow a Piper, nejmladší syn Trig trpí Downovým syndromem.

McCainova vějička
Nabídku Palinová dostala pět dnů před ohlášeným oznámením jména republikánského viceprezidentského kandidáta. Teprve dva dny před oním datem se poprvé oba sešli osobně v McCainově letním sídle v Arizoně. Debata to musela být vskutku bizarní. Mohla vypadat asi takto.

„Johne, víš, že léta urputně bojuju za těžbu ropy na Aljašce? S tím přeci ty tvrdě nesouhlasíš.“ „Sarah, nevadí, hlavně že jsi ženská.“ „Johne, víš, že vůbec na rozdíl od tebe nevěřím, že dochází ke globálnímu oteplování?“ „Sarah, nevadí, hlavně že jsi ženská.“ „Johne, mimochodem myslím, že by se naše děti měly ve školách učit kreacionismus, sexuální výchova by měla být jen o pohlavní zdrženlivosti a den po plnoletosti by si měly jít na svou obranu koupit automatickou pistoli.“ „Sarah, jak jsem řekl, hlavně že jsi ženská.“

Takto upřímně asi debata neproběhla, nicméně podstata jistě taková byla. Sarah Palinová zastává ultrakonzervativní pozice mezi republikány, včetně takových nápadů, jako je upírání státní lékařské péče sezdaným homosexuálům. McCain ale dva dny před výběrem jména na rozdíl od všech svých spolupracovníků uvěřil, že to je přesto onen trumf, kterým porazí demokratického protivníka Baracka Obamu, jenž si místo Hillary Clintonové za volebního partnera vybral senátora Joea Bidena.

To, že je aljašská guvernérka celostátně naprosto neznámá, vlastně nevadí. McCain si ji nevybral pro její zkušenosti (které nemá), ale jako symbol pro ženské voličky. Zabere to? McCain si myslí, že ano. Myslí si to ale například i demokratka Geraldine Ferrarová, první viceprezidentská kandidátka na volebních lístcích obou velkých stran z roku 1984: „Hodně žen je zklamaných, jak média jednala s Hillary Clintonovou, jak s ní jednal Obama, jak s ní jednalo demokratické ústředí, když se začaly trousit odevšad sexistické poznámky.“

McCain doufá, že v pořadí teprve druhá viceprezidentská kandidátka velkých stran (a první republikánská) může voličky Hillary přetáhnout na republikánskou stranu. Oponenti McCainovi ale vyčítají, že Američanky nejsou tak úplně hloupé, aby volily stranu, se kterou jinak nesouhlasí, jen kvůli ženě na kandidátce. Uvidíme.

Nyní je největším oříškem pro republikány uchránit Palinovou před útoky médií. Jako jediná ve čtyřce McCain, Palinová, Obama, Biden není „prolustrována“ novináři skrz naskrz. A na neznámou provinční guvernérku vyplouvají zajímavé věci. Jak si zvládla jako starostka zapadlého města s šesti tisíci obyvateli zajistit dvacet sedm milionů dolarů z federálního rozpočtu? Pak jsou zde osobnější věci: Její manžel Todd byl prý před dvěma dekádami uvězněn za jízdu pod vlivem alkoholu.

Zlomit vaz jí může i obvinění, že před lety vyhodila jako aljašského komisaře pro veřejnou bezpečnost Walta Monegana, protože prý odmítl propustit policistu, který se rozvedl se sestrou Palinové. Odlišit pravdu od změti pomluv (například že její poslední dítě není její, ale neplnoleté dcery Bristol) se tak možná už do listopadových voleb nepovede.

Chybička v rodinné idyle
Právě její dcera Bristol ohrožuje snad nejvíc republikánský tým. McCain si aljašskou političku vybral i kvůli konzervativní pravici, se kterou má tradičně napjaté vztahy a která by tak nemusela přijít k volbám. Naopak Sarah Palinová je jak z evangelikánského obrázku. Vdala se za svou školní lásku, které povila pět dětí. Naposled na jaře syna Triga, kterému lékaři už prenatálně diagnostikovali Downův syndrom. Rozhodná Palinová však odmítla potrat a za potlesku konzervativních evangelikánů celé Ameriky prohlásila, že se cítí požehnána Bohem za možnost vychovávat dítě s touto vážnou chorobou.

Nyní však její svobodná sedmnáctiletá dcera Bristol trochu tento obrázek narušila se svým těhotenstvím. Je otázka, zda se to McCain na svém arizonském ranči před výběrem Palinové dozvěděl. Palinovi jen vydali skvěle formulované prohlášení: „Naše milovaná dcera Bristol nám oznámila novinu, která pro ni znamená, že dospěje rychleji, než jsme plánovali.“ Nadšení konzervativců pro republikánskou kandidátku na viceprezidenta poněkud opadlo.

McCain se musí modlit, aby se už další skandály do voleb na neznámou Palinovou neprovalily. Nebo alespoň ne do listopadu, kdy má Američankám u voleb zamotat hlavu, že nejde o politický program, ale o to, co kdo má mezi nohama.

Autor: