Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Zapomenutý nepřítel. Děsivých útoků je pořád schopný, příště může udeřit třeba v Evropě

Neznámí maskovaní agresoři zaútočili v centru na okraji Moskvy. Kromě střelby se ozvaly dvě exploze. (22. března 2024) foto: AP

Názor
Islamističtí teroristé v Moskvě zavraždili více než sto lidí. U lidí ve vyspělém světě včetně Evropy to vyvolalo údiv. Ale nemělo by.
  18:45

I když si většina občanů vyspělého světa včetně mnoha politiků myslí, že radikální násilný islamismus je pryč, není. Dokonce ani teroristická organizace Islámský stát, která kdysi ovládla území větší než Velká Británie, není mrtvá. I když před pár lety přišla o poslední větší město. Spíše je to zombie, živá mrtvola, jež je stále schopná děsivých útoků.

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

Jak je to možné? Za prvé je to stále přitažlivá ideologie, která vyplnila v některých oblastech ideologické prázdno poté, co tam neuspěly socialismus, nacionalismus, osobní diktatura i snaha o zavedení demokracie. Teď vytlačuje tradiční radikály i ty moderní islamisty, kteří se ještě před pár desetiletími jevili jako šílenci.

Střelba v Rusku je částí zuřící války, uvedl Islámský stát v prohlášení

Za druhé Islámskému státu a jemu podobným pomáhá to, že Západ jako by zapomněl, že tenhle nepřítel existuje. Objevila se hrozba z Ruska, je tu stále agresivnější Čína a na boj proti islámským superradikálům rozlezlým po zeměkouli už nezbývá sil a prostředků. Příště ale mohou udeřit třeba v Evropě.

Autor: