Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zgarbův majstrštyk

Názory

  7:50
PRAHA - Ministr Petr Zgarba vytáhl do boje proti vedení Pozemkového fondu (PF). Prý je to kvůli tomu, že členové prezidia této státní instituce „nemají s pokřivenou morálkou v restitučním procesu problém“.

Ministr zemědělství Petr Zgarba. foto: Lidové noviny

Tažení Zgarba zahájil poté, co fond pod jeho předsednictvím přiklepl několika lidem za pár šupů pozemky, jejichž tržní hodnota je několikanásobně vyšší. Mezi rychlokvašenými miliardáři je i ministrův dávný přítel z Vysočiny Gabriel Večeřa. Naskýtá se tak otázka: chce Zgarba „odstřelit“ lidi z PF coby nepohodlné svědky, nebo obětní beránky?

Pozemkový fond a podnikání jsou ministrovým osudem. A nejen proto, že ve fondu úřaduje jeho manželka. Kolem zemědělských pozemků se totiž točila většina jeho podnikatelských aktivit. Zřejmě tak činil jen z lásky k půdě, neb mu z toho prý „neplynul žádný zisk“. K zisku si zato v přímé souvislosti s jeho činností pomohli jiní. A nejen zmíněný Večeřa.

Díky Zgarbově poslanecké obratnosti při dojení státního rozpočtu si na své přišel například i další jeho sociálnědemokratický druh z Vysočiny, stavitel Josef Vašíček. Zda to oba přátelé probírali i se Stanislavem Grossem při četných posezeních u pečeného selátka, o nichž psal regionální tisk, není podstatné.

Zajímavější by bylo vědět, proč se Zgarba stal ministrem, když dlouhodobě trpí výpadky paměti. Jeden z nich ho zastihl hned po nástupu do čela resortu, kdy ho jeho předchůdce Palas před připravovanými machinacemi Večeři a spol. varoval.

„Jak moc detailně to bylo, to už si nevzpomínám. Bylo to v rámci nějakého předávání funkcí,“ nevyvrací to Zgarba. Proč by si tím asi taky měl zatěžovat hlavu, když šlo jen o předávání ministerské agendy. Další okénko měl, když v rozporu se skutečností tvrdil, že v PF hlasoval proti Večeřově kšeftu.

K reáliím Paroubkova Česka patří, že ze socialistických jezdců z Vysočiny zatím dojezdil jen Zdeněk Doležel kvůli „pěti na stole v českých“. To si premiér dokázal před televizním národem rázně dupnout. Na Zgarbu, který přešel od machinací se stády dobytka k asistování mistrovskému zářezu do majetku státku, ale Paroubek zjevně nemá.

Otázkou proto je, zda by to už konečně nechtělo výměnu samého šerifa.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat