Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ZLÁMALOVÁ: Eurovláda

Názory

  7:14
V Evropské měnové unii není nemožné už opravdu nic. Krizí unavená německá kancléřka večer v Paříži kývla francouzskému prezidentovi a společně oznámili vznik ekonomické vlády nad eurozónou.

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy foto: ČTK

Společný nápad přednesou ostatním na summitu v září. Berlínu a Paříži se tradičně neodporuje. Státy eurozóny ztrácejí suverenitu. Přesný obsah pravomocí ekonomické vlády ještě není znám, ze samé podstaty je ale zřejmé, že bude mít moc nad daněmi, ale i ekonomickou a sociální politikou.

ČTĚTE VÍCE O PLÁNU NĚMECKA A FRANCIE

To znamená, že může nejen diktovat, za co a kolik se bude utrácet, ale i to, jak dlouhá má být výpovědní lhůta nebo odstupné. Prozatím se jen z předsedy EU Hermana Van Rompuye stane předseda evropské ekonomické vlády.

Eurozóna se mění v centrálně řízenou přerozdělovací unii. Společný dluhopis prodražující úroky Berlínu a podstatně zlevňující Aténám je asi otázkou týdnů. V Paříži už se rovnou dohodl i zárodek nové eurodaně – oficiálně se jí říká daň z finančních transakcí. Z našeho závazku přijmout euro se stal závazek vzdát se ekonomické suverenity.

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...