22. června 2009 8:13 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: ČEZ plní svůj závazek z povolenek jen formálně

Šéf ČEZu Martin Roman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ČEZu Martin Roman. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Za emisní povolenky zdarma, které ve středu i ČEZu přiklepli poslanci, musí firma modernizovat. ČEZ už ohlásil, že mezi projekty, jež podpoří, budou elektromobily a vývoj akumulátorů.

Automobilky se desítky let snaží vymyslet a vyvinout levnou alternativu k ropným produktům. Že elektromobily nejsou v téhle oblasti favority, vyplývá i z toho, že žádný elektromobil dnes v Česku nekoupíte (zato na něj ČSSD slibuje větší šrotovné).

Světové automobilky se při volbě technologie pochopitelně nebudou ohlížet na zájmy českého energetického giganta. A spoléhat na převratný vynález z českých luhů a hájů, zvláště při vědomí obrovského náskoku zahraničních vědců nejen co do času, ale i objemu prostředků, se jeví jako naivní. Dnes lze racionálně předpokládat, že za deset let nebudou vládnout silnicím elektromobily, ale hybridy a alternativní paliva.

Proto také předsevzetí Martina Romana „Chceme být největším poskytovatelem elektromobility v oblasti střední Evropy“ v tomto světle nemusí znít nijak velikášsky. Pro těch pár snobů... Kdyby si ČEZ povolenky kupoval, rozhazoval by stovky milionů daleko racionálněji, jako normální firmy v normálním světě.
Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz